pies goni ogon 1

Dlaczego pies goni swój ogon?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Psy wykonują wiele czynności, które nie do końca są dla nas zrozumiałe. Pupil, który żwawo kręci się w kółko, próbując złapać własny ogon, sprawia, że wywołuje uśmiech na twarzy, jednak powód dla którego może to robić, nie zawsze jest zabawny.

Gonienie ogona jako zabawa

Psy pozostawione same, szybko się nudzą. Nawet jeśli przebywają na dworze, niewystarczająca stymulacja, może powodować, że będa sobie same szukać zajęć. Jednym z nich może być gonienie własnego ogona. Jeśli widzimy takie zachowanie u naszych pupili, to znak aby pomyśleć nad zaplanowaniem dla nich większej ilości zajęć.

Zachowanie zależne od wieku

Szczeniaki podobnie jak dzieci, poznają świat biorąc przedmioty do ust. Ogon to coś nowego, czym zaczynają się interesować i chcą jak najlepiej poznać. Takie zachowanie jest jak najbardziej normalne i nie powinno budzić niepokoju ani skłaniać do interwencji. 

Starsze psy łapią i żują ogon z powodu zmniejszonej świadomości – stan ten można porównać do demencji starczej występującej u ludzi.  Intensywne żucie ogona może świadczyć o zaburzeniu poznawczym, wymagającego odpowiedniej farmakoterapii wpływającej na zachowanie pupila.

pies goni ogon 2

Próba zwrócenia uwagi opiekuna

Pies wyczuwa Twoje pozytywne emocje, gdy rozbawiony patrzysz jak kręci się w kółko. W ten sposób będzie chciał zwrócić na siebie uwagę. Behawioryści zalecają ignorować to zachowanie. Zarówno chwalenie jak i karcenie psa będzie wywoływało efekt, który pupil chciał osiągnąć a więc zwrócenie uwagi.

Dolegliwości bólowe lub świąd

Jeśli pies nagle zaczął gonić i gryźć swój ogon, w pierwszej kolejności powinniśmy go dokładnie obejrzeć pod kątem ran czy zaczerwienień.  Liżąc ogon, psy łagodzą dolegliwości, które mogą powodować na przykład alergie pokarmowe lub pasożyty.

Skubanie ogona, to częsty objaw obserwowany u czworonogów cierpiących z powodu nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu w gruczołach odbytu.

W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u weterynarza, który dokładnie zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

pies goni ogon 3

Zaburzenia kompulsywne i rozładowywanie emocji

Podobnie jak ludzie, psy mogą cierpieć na zaburzenia kompulsywno – obsesyjne. Psy cierpiące z powodu lęku separacyjnego mogą manifestować swój niepokój poprzez gonienie ogona.  Nadmierna ekscytacja u psów objawia się na różne sposoby, często w postaci niekontrolowanego oddawania moczu na widok innej osoby czy właśnie gonienia swojego ogona.  Zaburzenia kompulsywne mogą objawiać się również nadmierną pielęgnacją ran i kontynuowaniem tego zachowania nawet po wyleczeniu chorego miejsca.

Jeśli problem jest bardzo nasilony, konieczna będzie wizyta u weterynarza lub behawiorysty, który wdroży odpowiednie techniki, aby zapanować nad problemami pupila. Czasami aby pozbyć się schorzenia konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych.