Prawidłowa temperatura u psów jest nieco wyższa niż ludzka i wynosi około 38 stopni. Powyżej tej liczby mówimy o wystąpieniu gorączki. Przyczyn wysokiej temperatury u psa może być wiele a jej objawy to:
- Brak apetytu
- Dreszcze
- Ciepłe uszy/nos
- Nadmierne dyszenie
- Brak energii
W przypadku wystąpienia objawów i potwierdzenie wysokiej temperatury. Weterynarz może podać specjalnie przeznaczony dla zwierząt lek – biovetalgin. Substancja czynna tego specyfiku to metamizol.
Metamizol to lek, często błędnie zaliczany do grupy NLPZ. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak wykazuje znikome działanie przeciwzapalne. Pyralgina bo pod taką nazwą handlową, lek jest kojarzony w naszym kraju, ma także działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie.
Pomimo, że lek łatwo kupić, ze względu na jego dostępność bez wymaganej recepty, zawsze powinno się go podawać po konsultacji z weterynarzem.
Pyralgina (metamizol) – zastosowanie u psów.
Tak jak pisaliśmy wyżej, pyralgina wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne.
Jego podanie może przynieść korzyści w przypadku:
- Łagodzenie bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego
Pyralgina blokuje aktywność cyklooksygenazy (cox1 i cox2), dodatkowo wpływa na układ opioidowy i endokannabinoidowy. Mechanizm tego leku, pozwala na stosowanie go w anelgezji multimodalnej. Szczególnie dobrze działa w połączeniu z opioidami, pozwalając na zmniejszenie wielkości dawki leku.
- Obniżanie gorączki opornej na działanie innych leków
Pyralgina wykazuje bardzo silne działanie przeciwgorączkowe.
- Działanie spazmolityczne – rozkurczenie mięśni gładkich
Lek ten często stosowany jest w farmakoterapii leczenia bólów brzucha. Może być zalecany przez lekarza farmakoterapii w schorzeniach, powodujących u psów skurcze mięśni gładkich brzucha.
Pyralgina – dawkowanie u psów
Tabletki, które tak często przyjmowane są przez ludzi, zawierają zazwyczaj 500 mg substancji czynnej leku. Jeśli chodzi o psy, to lek powinien być podawany wyłącznie na zlecenie specjalisty – lekarza weterynarii. Dawka dla naszych czworonogów to 20 – 50 mg na kilogram masy ciała.
Pyralgina dla psa – przedawkowanie
Do przedawkowania i skutków zdrowotnych u psów, dochodziło po podaniu bardzo dużej dawki od 1 do 4 gramów na kilogram masy ciała. Przedawkowanie metamizolu wywoływało najczęściej letarg i drgawki.
Pyralgina – przeciwwskazania w farmakoterapii u psa
Lek nie powinien być podawany psom u których:
- Wystąpiła alergia na metamizol
- Chorują na niewydolność nerek, serca lub wątroby