Czy psy mogą pić mleko?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Szczeniaki pijące mleko matki, są w okresie kiedy ich organizm produkuje duże ilości enzymów (laktaza), pozwalających na prawidłowe trawienie mleka. 

Kiedy psy dojrzewają, poziom tego enzymu znacznie spada a podawanie pupilowi mleka krowiego nie jest wskazane, ponieważ może powodować zaburzenia pracy żołądka.

Szczeniaki, które nie mogą być karmione przez matkę, powinny otrzymywać zamiennik mleka krowiego – specjalnie dla nich przeznaczony.

Największe zagrożenia jakie płyną z nadmiernego spożywania mleka przez dorosłe psy

Najbardziej popularne z wszystkich produktów dostępnych w sklepach jest mleko krowie. Nie powinno być ono podawane naszemu czworonogowi, między innymi z kilku powodów:

 • Problemy z trawieniem

Organizm psa nie jest w stanie trawić dużych ilości tłuszczu, więc spożywanie pełnego mleka może wywołać skutki uboczne.  Najpopularniejsze z nich to wzdęcia i zaburzenia żołądkowo – jelitowe ( wymioty, biegunka).  Stała i zbyt duża ilość w diecie, pokarmów bogatych w tłuszcz może doprowadzić do chorób serca i zapalenia trzustki.

 • Nietolerancja laktozy

Podobnie jak u ludzi, nasi pupile mogą nie tolerować laktozy – w dużych ilościach znajdujących się w mleku, serze czy lodach. Jest to jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych jakie występują u psów. Objawy jakie mogą o niej świadczyć to:

 1. Biegunka
 2. Luźny stolec
 3. Ból brzucha
 4. Wzdęcia
 • Otyłość

Dzienne zapotrzebowanie psów na kalorie jest znacznie mniejsze niż u ludzi. Jeśli w diecie naszego pupila często będą pojawiać się wysokokaloryczne produkty, to w dłuższym okresie  czasu będzie to skutkowało rozwijaniem się nadwagi.

Różne rodzaje mleka i ich wpływ na organizm psa

 • Mleko migdałowe

Produkt zrobiony z migdałów i wody, Nie zawiera laktozy i jest bezpieczny dla psa. Może stanowić uzupełnienie diety jako smakołyk

 • Mleko smakowe

Na półkach sklepowych możemy znaleźć mleko o różnych smakach, jak czekolada, truskawka czy banan. Te zawierające różne aromaty, produkty są jeszcze bardziej niebezpieczne dla psów ze względu na wyższy poziom cukru. Warto też sprawdzić skład, czy takie mleko nie jest słodzone ksylitolem- słodzikiem silnie toksycznym dla zwierząt.

 • Mleko od kozy

Podobnie jak krowie, mleko od kozy zawiera duże ilości laktozy i nie powinno być podawane psom.

 • Mleko sojowe

Zrobione z ziaren soi i wody, nie zawiera laktozy i może być bezpiecznie podawane psom.

 • Mleko owsiane

Napój zrobiony z ziaren owsa.  Nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Wolny od laktozy, bezpieczny dla psów