Cavapoo – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Cavapoo, to psy powstałe z połączenia ras cavalier king charles spaniel i pudel. Celem takiego pomieszania było uzyskanie rasy, która odziedziczy inteligencje pudla z towarzyskim i spokojnym charakterem Cavaliera. Dużą zaletą tych psów jest sierść odziedziczona po pudlach, która ma małą tendencję do wypadania, przez co cavapoo świetnie nadają się dla alergików. Czasami na tę powstałą pod koniec lat 90 rasę, mówi się cavoodle. Psy są lojalne, kochają swoich opiekunów i uwielbiają się do nich przytulać. Jak większość małych ras żyją dość długo, średnio od 10 do 15 lat.

Cavapoo – waga i rozmiar

Psy tej rasy mogą różnić się między sobą rozmiarem. Wynika to z zależności jaki rozmiar miał rodzić – pudel. Mogą być małe lub średnie. Zazwyczaj ich waga oscyluje między 4 a 11 kilogramów a w kłębie osiągają rozmiary od 22 do 33 centymetrów.

Cavapoo – charakter

Psy tej rasy zyskały popularność dzięki swej przyjaznej osobowości i wesołej naturze. Są Idealna dla rodzin, ale mają duży problem z pozostawaniem w samotności. W takich sytuacjach może wystąpić u nich lęk separacyjny. Dlatego już od szczeniaka należy uczyć go odpowiednich nawyków, aby w przyszłości nie przekładał stresu na destruktywne zachowanie – drapanie mebli czy gryzienie butów.

Trening i szkolenie stanowią dla niego przyjemność, cavapoo uwielbia być chwalony i nagradzany. Cavapoo lubią sport i często można je zobaczyć na zawodach zwinnościowych. Ze względu na geny przekazane przez pudla, uwielbiają aportować, dlatego warto wdrożyć tę zabawę do codziennych treningów.

Psy wymagają dużo uwagi od swoich właścicieli a każdego obcego powitają z radością. Nie będą dobrym wyborem jako psy stróżujące. Ze względu na swoją przyjazną naturę i słodki wygląd, często wykorzystywane są jako psy terapęutyczne.

Cavapoo – choroby

Rasa ogólnie uchodzi za zdrową. Mogą jednak mieć predyspozycje do chorób, które dotykają rasy cavalier i pudel. Najczęstsze schorzenia, które mogą dotknąć cavapoo to:

  • Zaburzenia żołądkowo – jelitowe

Cavapoo są podatne na choroby zapalne przewodu pokarmowego. Mogą one dotyczyć zarówno górnej jak i dolnej jego części. Niepohamowana chęć zjadania wszystkiego co zobaczą, jak folie, kamienie czy sznurki, doprowadza do podrażnień błony śluzowej a w efekcie jej stanów zapalnych. Wymioty i biegunka, to pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić. Twardy brzuch i problemy z wypróżnianiem, mogą świadczyć o perforacji lub niedrożności dolnego przewodu pokarmowego. W tej sytuacji pies powinien od razu znaleźć się w rękach specjalisty.

  • Choroby uszu

Psy tej rasy, często mają problemy z schorzeniami dotykającymi ucha. Dotyczących każdej jego części – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zapalenie przewodu słuchowego może wywołać takie objawy jak swędzenie i pieczenie. Psy dotknięte chorobą będą się drapać i potrząsać głową. Ucho będzie zaczerwienione. Choroba może mieć podłoże alergiczne. Ważne aby odpowiednio czyścić ucho psa i sprawdzać pod kątem zaczerwienien, wysypki i nieprzyjemnego zapachu.

  • Zaburzenia pracy gruczołów odbytu

Gruczoły odbytu u psów, znajdują się tuż przy jego ujściu. Wypełnione są płynem o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Za każdym razem kiedy psy się wypróżniają dochodzi do ich uwolnienia i zmniejszenia objętości. Czasami jednak dochodzi do ich zablokowania, obrzęku okolicy odbytu i dolegliwości bólowych oraz swędzenia. Stan zapalny gruczołów odbytu, psy często manifestują poprzez „saneczkowanie”.

  • Zwichnięcie rzepki

Jedno z najczęstszych schorzeń ortopedycznych dotykających psy. Wyróżniamy 4 stopnie ciężkości zwichnięcia – od palpacyjnej zmiany jej położenia do trwałego wypadnięcia bez możliwości przywrócenia jej anatomicznego położenia. W zależności od ciężkości schorzenia, specjalista wdraża odpowiednie leczenie – często jest to operacja.

Cavapoo – częstość i ilość pożywienia

Ilość pożywienia jaką należy dostarczyć cavapoo, zależy od wielu czynników. Jednym z głównych jest ich wiek. Szczeniaki powinny jeść około 3 razy dziennie do 6 miesiąca życia.

Dorosłe psy tej rasy powinny być karmione 2 razy dziennie. Należy uważać aby ich nie przekarmiać co prowadzi do otyłości i rozwoju z tym związanych chorób.

Ze względu na ich temperament i zamiłowanie do aktywności fizycznej, należy je karmić dietą bogatą w białko, węglowodany a także zdrowe tłuszcze. Zapewni to energię i zdrowy wygląd sierści.

Ze względu na problemy z zębami jakie występują u ras psów od których powstała rasa cavapoo, specjaliści zalecają wdrożenie do diety specjalnych przekąsek, które usuwają płytkę nazębną.

Cavapoo – pielęgnacja

Sierść cavapoo może mieć różny kolor oraz długość. Dominacja genów warunkuje czy psy będą miały długą czy krótką. kręconą sierść.

Szczotkowanie psa powinno być wykonywane codziennie a raz na 1.5 miesiąca warto skorzystać z usług profesjonalnego groomera.

Ze względu na niewielką ilość sierści jaką cavapoo zrzucają, mają miano psów dla alergików.

Problemy z zębami to częsta przypadłość u tej rasy. Dlatego ważnym elementem ich pielęgnacji jest regularne szczotkowanie zębów.

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy poświęcić szczególną uwagę uszom. Sprawdzenie ich pod kątem zaczerwienienia, wysypek i przykrego zapachu, to podstawa w rozpoznaniu infekcji ucha, tak często dotykającej cavapoo. Uszy psa należy przecierać wilgotnym wacikiem. W ten sam sposób należy oczyszczać okolice oczu z nadmiaru wydzieliny.