No - Spa

Czy można podać psu lek NO-SPA. Wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

No-spa, której substancją czynną jest drotaweryna, to lek znajdujący się w większości domowych apteczek. Jej  działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, przynosi ulgę w bólach brzucha.  Drotaweryna działa poprzez hamowanie fosfodiesterazy IV, dzięki czemu dochodzi do rozkurczu komórek mięśniowych. Lek działa na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu krążenia (należy uważać przy niskim ciśnieniu krwi), układu moczowo – płciowego a także mięśnie dróg żółciowych.

Lek po podaniu doustnym jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego i już po 60 minutach osiąga maksymalne stężenie w osoczu. Metabolizowany jest w wątrobie i usuwany wraz z moczem.

No-spa dla psa, czy jest bezpieczna?

Przed podaniem jakiegokolwiek leku, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. No-spa jest bezpieczna dla psów i często zalecana przez specjalistów w stanach chorobowych dotyczących skurczu mięśni gładkich u czworonogów. Jednak producent leku zastrzega, że nie powinien on być podawany w przypadku uczulenia na składniki preparatu,  ciężkiej niewydolności wątroby, nerek lub serca oraz bloków serca 2 i 3 typu.

Kiedy podać psu lek No-spa. Objawy świadczące o bólu brzucha

Tak jak pisaliśmy wyżej no-spa, to lek przeznaczony w celach leczenia dolegliwości bólowych brzucha, działający rozkurczowo na mięśnie gładkie. Psy manifestują ból brzucha poprzez:

 • Przyjmowanie jednej pozycji – brak ruchu
 • Ból podczas badania palpacyjnego brzucha, objawiający się skomleniem
 • Wzdęcie brzucha
 • Twardy brzuch
 • Kłopoty z wypróżnianiem – zaparcia
 • Biegunka

Podanie leku może uśmierzyć ból i zmniejszyć występujące dolegliwości, jednak diagnostyka jego  przyczyny, to podstawa w leczeniu każdego schorzenia. Jak najszybsza wizyta u weterynarza będzie konieczna.

Należy pamiętać, że niektóre leki mogą maskować objawy choroby.

No - Spa 2

No-spa dla psa – dawkowanie

Dawka leku zazwyczaj jest wyliczana na podstawie wagi psa. Specjaliści rekomendują 2-4 mg/kg masy ciała. Ze względu na to, że psy nie przepadają za lekami i nie będą chciały ich połknąć dobrowolnie, najlepiej podawać ją z kawałkiem jedzenia np. plasterkiem szynki. Należy obserwować czy tabletka została połknięta. Ponieważ każdy pies jest inny i na każdego leki mogą zadziałać inaczej. No-spa powinna być podana po konsultacji z lekarzem weterynarii, który zna psa, ma wiedzę na temat jego kondycji fizycznej, chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, alergii czy wieku.

No-spa dla psa – możliwe skutki niepożądane

Pomimo, że lek uznawany jest za bezpieczny i można go kupić bez recepty, mogą wystąpić skutki niepożądane. Pojawić się mogą:

 • Nudności i wymioty
 • Bezsenność
 • Zaparcia
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Reakcje alergiczne