Psy tej rasy wywodzą się z Anglii i były w przeszłości wykorzystywane do zaganiania bydła a także do krwawego „sportu” – bull baiting w którym ich zadaniem było gryzienie i rozwścieczenie byków.
Obecnie Buldogi angielskie nie przypominają już swoich odpowiedników z przeszłości. Są kochającymi dzieci, wiernymi towarzyszami. Lubią wypoczywać na kanapie a spacer szybko je męczy. Jednak ze względu na tendencje do tycia, pomimo niechęci psa, musimy zapewnić mu odpowiednią ilość codziennego ruchu.
Rasa pochodzi od mastifów, sprowadzonych do Wielkiej Brytanii przez Rzymian. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi – grube ciało na krótkich i mocnych kończynach, kwadratowa głowa na której policzki rozciągają się do samych oczu, odgięte do tyłu uszy, krótki pysk z przodozgryzem sprawia, że nie można ich pomylić z innymi rasami.
Przez swoją budowę ciała poruszają się w charakterystyczny sposób, jednak ma ona też wpływ na problemy z naturalnym porodem. Duża głowa szczeniąt może wywołać powikłania podczas porodu i konieczność cesarskiego cięcia.
Tak jak pisaliśmy wyżej, kochają dzieci ale nie można oczekiwać, że będą się z nimi bawić godzinami. Siedzenie i wpatrywanie się w swojego opiekuna to zdecydowanie ulubione zajęcie Buldoga angielskiego
Buldog angielski – Waga i rozmiar
Dorosłe samce ważą około 23 kilogramów a samice osiągają 18 kilogramów. Ich rozmiary sięgają 40 centymetrów w kłębie.
Buldog angielski – Charakter
W przeciwieństwie do swoich przodków, dzisiaj buldogi to psy czułe i miłe. Chcą opiekować się swoimi ludzkimi rodzinami, często uparte. Leżenie i spanie z przerwami na jedzenie, to ich ulubiona aktywność, kiedy spędzają czas w domu.
Uczą się wolno, jednak kiedy zostaną już wyszkolone, to wykonują komendy bez zawahania.
Buldog angielski jest dobrym psem stróżującym, sam wygląd odstrasza przed wtargnięciem na jego teren.
Na charakter Buldoga angielskiego wpływa wiele czynników, są to między innymi geny, socjalizacja i szkolenie.
Szczenięta są ciekawskie i chętne do zabawy, bez strachu podchodzą do ludzi.
We wczesnej fazie rozwoju, wymagają odpowiedniej socjalizacji – kontaktów z ludźmi i innymi zwierzętami. Dzięki temu wyrosną na wszechstronne psy.
Rasa ta nadaje się dla kogoś, kto jeszcze nie opiekował się żadnym psem.
Buldog angielski – Choroby
Jak wszystkie rasy psów, Buldogi angielskie są podatne na wybrane choroby. Niestety ich lista jest większa niż u innych, dlatego decydując się na psa tej rasy musimy brać pod uwagę częste wizyty u weterynarzy i pewne koszty leczenia.
Najpopularniejsze schorzenia, które dotykają Buldogi angielskie to:
- Wypadanie gruczołu 3 powieki – „wiśniowe oko”
Jest to stan kiedy gruczoł pod powieką, którego zadaniem jest wytwarzanie filmu łzowego ( odpowiada za 25-50% produkcji ), wystaje ponad powierzchnię oka. Wymaga leczenia do 14 dni od wystąpienia. Celem leczenie powinno być przywrócenie prawidłowego położenia gruczołu. Usunięcie go jest błędem i w perspektywie lat doprowadzi do rozwinięcia się zespołu suchego oka.
- Suche oko
Stan wywołany niedoborem płynu łzowego, spowodowany zaburzeniem jego produkcji. Kiedy specjalista rozpozna chorobę, przepisze doraźne leki pomagające psu w normalnym funkcjonowaniu.
- Podwinięcie powieki czyli entropion
Kiedy brzeg rzęskowy podwija się w stronę oka, powoduje podrażnienie spojówki i rogówki. Stan ten powoduje ból, łzawienie oraz pogorszenie widzenia. Odpowiednie preparaty, pozwolą uzyskać czasową poprawę. Aby pozbyć się problemu na stałe, wymagane jest leczenie chirurgiczne.
- Zespół brachycefaliczny
Występuje u ras z kwadratową czaszą i skróconą kufą. Objawia się problemami z prawidłowym oddychaniem w postaci:
- Chrapania
- Świstów
- Charczenia
- Wymiotów po wysiłku
- Krztuszenia się podczas jedzenia
- Nietolerancji wysiłku
- Omdleń
Oprócz leczenia objawowego, można zastosować chirurgiczną korekcję, występujących anomalii w drogach oddechowych psa z syndromem BAS
- Świerzb demodektyczny – nużyca
Wszystkie psy są nosicielami roztoczy – demodex. W normalnych warunkach nie stanowią zagrożenia dla psa,jednak kiedy występuje upośledzenie układu odpornościowego, to prowadzą do rozwoju świerzbu demodektycznego. Może on być uogólniony i obejmować całe ciało lub występować miejscowo – lokalizując się na kończynach, szyi i głowie. Często występuje u szczeniąt i mija samoistnie. W przypadku postaci uogólnionej konieczna jest wizyta u weterynarza.
- Dysplazja stawu biodrowego
Choroba która dotyczy większości buldogów jednak rzadko kiedy wywołuje u nich kulawiznę. Jest to dziedziczone schorzenie polegające na zbyt słabym przyleganiu kości udowej do stawu biodrowego. Nadwaga u psa znacznie pogarsza życie z tą wadą.
- Infekcje ogona
Ze względu na charakterystyczne ułożenie ogona, mogą występować na nim podrażnienia skórne i infekcje. Utrzymywanie ogona w czystości to podstawowa profilaktyka
- Zwichnięcie rzepki
Jedna z najczęstszych chorób ortopedycznych u psów. Objawy choroby zależą od stopnia nasilenia w jakim występuje. Nie leczona prowadzi do rozwoju zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej.
Buldog angielski – Częstość i ilość pożywienia
Statystycznie psy tej rasy powinny zjadać od 1 do 2 szklanek suchej karmy dziennie, w dawkach podzielonych na 2 porcje. Należy pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do wody.
Jednak Ilość zjadanej przez psa karmy, zależy od wielu czynników, są to:
- Wiek
- Wielkość
- Metabolizm
- Towarzyszące choroby
- Poziom aktywności fizycznej
Dlatego nie da się zastosować jednego zalecenia żywieniowego dla każdego psa.
Buldogi angielskie łatwo przekarmić i doprowadzić do otyłości co krytycznie wpływa na jego stan zdrowia. Zbyt duża waga, przeciąża stawy, przyczynia się do rozwoju cukrzycy i prowadzi do niewydolności serca.
Buldog angielski – opieka i pielęgnacja
Sierść Buldogów angielskich jest prosta, krótka i gładka. Jego skóra jest miękka i luźna. Głowę pokrywają liczne zmarszczki a na szyi znajdują się 2 luźne fałdy tworzące podgardle.
Kolor sierści w jakich występują Buldogi angielskie to:
- Biały
- Rudy pręgowany
- Czerwono – biały
- Płowy
- Srokaty
- Czarny
Sierść Buldoga angielskiego wymaga czesana co najmniej raz w tygodniu szczotką o twardym włosie. Nie zrzuca dużo sierści, dlatego regularne szczotkowanie pozwala zachować czystość w domu. Fałdy które posiada wymagają specjalnej pielęgnacji – przecierania wilgotnym gazikiem lub chusteczkami dla niemowląt a następnie osuszenia. Pozwoli to uniknąć odparzeń i możliwych infekcji. W przypadku wystąpienia podrażnień, stosowanie maści regenerującej i przyspieszającej gojenie, będzie zalecane.
Jak u większości psów, u tej rasy również warto zadbać o właściwą pielęgnację nosa stosując wazelinę. Pozwoli to zapobiec jego wysychaniu i łuszczeniu się.
Charakterystyczny stukot podczas chodzenia, to znak, że już czas na obcinanie pazurków. Powinno się to robić raz w miesiącu.
Jak u każdej rasy, szczotkowanie zębów 2-3 razy w tygodniu jest zalecane aby uniknąć gromadzenia się kamienia nazębnego.
Szczotkowanie, kąpiel czy mycie zębów to okazja do dokładnego sprawdzenia psa pod kątem wysypek, zaczerwienień, stanów zapalnych czy ran występujących na skórze.
Buldogi angielskie to psy domowe, które preferują spokojny tryb życia o niskim poziomie aktywności fizycznej. Jednak codzienny spacer to podstawa żeby nie dopuścić do rozwoju otyłości u pupila.
Ze względu na budowę swojej czaszki, bardzo źle znoszą upały. Problemy z oddychaniem a więc skutecznym chłodzeniem sprawiają, że są bardzo podatne na udar cieplny. Nawet krótkie przebywanie w temperaturze powyżej 30 stopni może zagrażać ich życiu. Buldogi ze względu na budowę ciała są słabymi pływakami, mogą mieć problem z utrzymaniem się na wodzie.