Babeszjoza u psa – Przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Babeszjoza to choroba infekcyjna, przenoszona przez kleszcze. Wywołana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które atakują czerwone krwinki powodując anemię.  Pierwotniaki wywołujące chorobę, występują na całym świecie.  Chorują zazwyczaj dzikie i domowe zwierzęta.  Zdarzają się także infekcję wśród ludzi, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. 

Wśród psów choroba jest szczególnie niebezpieczna dla takich ras jak Charty czy Pitbulle.

Przyczyny babeszjozy 

Choroba rozpowszechnia się głównie poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza – są one wektorem dla pierwotniaków, natomiast zwierzęta stanowią ich rezerwuar. 

Istnieje też możliwość transmisji choroby z matki na szczenię, będące w fazie płodowej.  W wyniku pogryzienia się psów, pierwotniaki mogą przechodzić na skutek kontaktu krew skażona – krew zdrowa.

Psy, które nie są chronione przed kleszczami ( specjalne obroże, krople itp) są szczególnie narażone na infekcje w sezonie wiosennym, letnim i wczesno jesiennym.

Objawy babeszjozy

Choroba może mieć różny przebieg. Od bezobjawowego po nagłą zapaść z autoimmunologiczną odpowiedzią organizmu – niszczy czerwone krwinki. Pierwsze objawy mogą występować w czasie od 1 – 4 tygodni od ukąszenia przez zainfekowanego kleszcza.

Objawy babejszozy u psa to:

  • Ciemny kolor moczu
  • Gorączka
  • Osłabienie i letarg
  • Bladość błon śluzowych
  • Obrzęk węzłów chłonnych
  • Powiększenie śledziony
  • Tachykardia

Objawy babeszjozy w badaniach diagnostycznych krwi i moczu psa:

  • Niedokrwistość
  • Trombocytopenia
  • Hipoalbuminemia
  • Wysoki poziom bilirubiny

Jak specjaliści diagnozują babeszjoze

Weterynarz zbiera dokładny wywiad na temat objawów podmiotowych i przedmiotowych występujących u psa i możliwości ukąszenia przez kleszcza w ostatnim czasie. 

Ocena rozmazu krwi pod mikroskopem i obecności drobnoustrojów pozwalają ocenić stopień nasilenia inwazji pierwotniaków. Powszechnie stosowanym testem w  diagnostyce babeszjozy jest test PCR, który wykrywa wszystkie gatunki pierwotniaków z rodziny Babesia.

Testy serologiczne stosowane w diagnostyce mają słabe strony. Przeciwciała wytwarzają się dopiero po 10 dniach od rozwoju choroby i mogą utrzymywać się w organizmie przez lata co utrudnia stwierdzenie czy pies chorował w przeszłości czy aktualnie.

Babeszjoza leczenie

Leczenie zależy od stopnia nasilenia choroby i opiera się głównie na antybiotykoterapii, podaży leków pierwotniakobójczych  i dożylnym nawadnianiu. 

Połączenie azytromycyny i atowakwonu lub imizolu, to najpopularniejsza terapia.

W przypadku określenia jaki konkretny gatunek pierwotniaków zaatakował Twojego psa, można dostosować antybiotyk celowany. 

Klindamycyna jest stosowana w przypadku zakażenia babesia microti – głównego gatunku pierwotniaków z tej rodziny.

Cały czas będzie prowadzone leczenie objawowe a w skrajnych przypadkach zaleca się transfuzję krwi.

  • Rokowania i możliwość całkowitego wyleczenia babeszjozy u psa

Rokowanie u psa, zależy od wielu czynników. Będą to – układ ciała, który został objęty chorobą, ilość patogenów jaka dostała się do organizmu pupila oraz czas jaki upłynął od  wystąpienia pierwszych objawów do zastosowania leczenia.

Istnieje możliwość całkowitego wyleczenia z choroby, jednak u tych psów może wystąpić w przyszłości nawrót choroby. Są one także zdyskwalifikowane z możliwości transfuzji krwi, gdyż istnieje ryzyko zakażenia biorcy. Należy pamiętać, że brak zastosowania leczenia często prowadzi do śmierci psa.