Czym karmić szczenięta? Rodzaj i ilość pożywienia

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Będąc w sklepie zoologicznym, przy stoisku z karmami dla psów, możemy zostać przytłoczeni różnorodnością jaką producenci oferują klientom. Oprócz podziału na marki, skład czy możliwość zapobiegania wystąpienia alergii pokarmowych, widzimy też podział karmy ze względu na wiek pupila.

Jeśli zastanawiasz się, która z karm będzie najlepsza dla Twojego psa, powinieneś zapytać właścicieli hodowli z której zabrałeś czworonoga. Najprawdopodobniej będą oni mieli największą wiedzę na temat danej rasy i dokładnie rozplanują  dietę dla Twojego nowego przyjaciela. 

Karmienie szczeniaka. Podział na wiek psa.

Szczenięta zostają oddzielone od matki i przestają być karmione jej mlekiem około 6 tygodnia życia. Jednak już wcześniej można zacząć wdrażać im pokarm stały.

 • 6-12 tygodni 

Okres w którym nasi mali pupile powinny być karmione, karmą przeznaczoną dla szczeniąt. Jej skład jest zbilansowany pod kątem dostarczenia wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.  Dzienne porcje żywieniowe powinny być podzielone na 4 razy.

 • 3- 6 miesięcy

Okres w którym powinno zmniejszyć się częstotliwość karmienia z 4 do 3 dziennie. A psy powinny zgubić nadmiar tłuszczu jaki zgromadziły przez pierwsze tygodnie życia.

 • 6-12 miesięcy

Kolejny okres w którym należy zmniejszyć częstotliwość karmienia psa do 2 razy dziennie. Należy pamiętać, że jeśli poddamy naszego psa kastracji lub sterylizacji,  to zmiany hormonalne obniżają chęć na aktywność fizyczną i może wystąpić większa skłonność do tycia.  Pod koniec tego wieku, należy przestawić się na karmę przeznaczoną dla dorosłych psów.

 • Powyżej 1 roku życia

Psa należy traktować jak dorosłego, i żywić karmą o takim przeznaczeniu. Dzienna dawka powinna być podzielona na 2 porcje.

Psy ras małych dojrzewają szybciej i już po ukończeniu 9 miesięcy, możemy traktować je jak dorosłe. Natomiast u czworonogów średnich i dużych ras, ten proces trwa dłużej i osiągają dorosłość średnio między  15 a 24 miesiącem życia.

Jak dużo powinien jeść szczeniak

O czym już niejednokrotnie wspominaliśmy w dziale „żywienie” ilość pokarmu jaką należy podawać psu, zależy od wielu czynników.  Są to:

 • Stan zdrowia
 • Codzienna aktywność fizyczna
 • Rasa psa
 • Obecna waga
 • wiek psa

Trenując swojego czworonoga z wykorzystaniem smakołyków, nie możesz zapominać o wliczeniu ich do codziennego zapotrzebowania na kalorie. Najlepiej stosuj zdrowe przekąski w postaci suszonych jabłek lub marchewek. 

Obserwuj poziom tkanki tłuszczowej u swojego psa i modyfikuj dzienne dawki karmy jakie mu serwujesz.

Częstotliwość karmienia szczeniaków

Szczeniaki  podobnie jak niemowlęta potrzebują podziału karmy na wiele małych posiłków. Dzienne zapotrzebowanie na karmę powinniśmy podzielić na minimum 4 porcję. Jeśli pies nie zje przygotowanego posiłku do 20 minut od podania, należy go zabrać. Psy muszą uczyć się regularności i jedzenia w wyznaczonym czasie.

Należy pamiętać o tym aby każdy pies miał cały czas dostęp do świeżej wody. Miski powinny być dokładnie myte codziennie aby nie dopuścić do rozwoju bakterii. 

Czy droga karma oznacza dobrą karmę?

Inwestując w droższe karmy premium, mamy pewność, że psy otrzymują wszystkie składniki odżywcze potrzebne do ich rozwoju. Ryzyko problemów trawiennych i wystąpienia alergii jest mniejsze a przedstawiony skład prawdziwy.

Warto zasięgnąć porady weterynarza lub innego specjalisty zajmującego się psami, która marka karmy jest warta uwagi.

Karma mokra czy sucha, będzie odpowiednie dla szczeniaka?

 • Mokra karma

Sprzedawana w puszkach. Jest najdroższą opcją w żywieniu psów, jednocześnie najbardziej przez nich lubianą.  Decydując się na kupno, należy wybrać taką, która zawiera nie tylko mięso ale i warzywa. Dzięki czemu, dostarczy wszystkich składników odżywczych naszym pupilom.

 • Karma półwilgotna

Ma formę zazwyczaj małych pulpecików, których wilgotność przekracza kilkanaście procent. Nie kruszy się podczas jedzenia jak to bywa z suchą karmą.  Żywienie psa tego rodzaju karmą może dostarczyć wszystkich niezbędnych do rozwoju składników odżywczych.

 • Sucha karma

Najpopularniejszy rodzaj karmy. Dzięki stosunkowi ceny do ilości porcji, jest to najbardziej ekonomiczna karma. Stawiając na produkt wysokiej jakości, masz pewność, że dostarczysz psu wszystkich składników odżywczych, które potrzebuje będąc na danym etapie rozwoju. Dużą zaletą tego rodzaju pożywienia jest możliwość porcjowania go bezpośrednio z opakowania.

Jak przejść z karmy przeznaczonej dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów.

Wdrażając psu nowy rodzaj karmy, należy to robić stopniowo przez 1- 2 tygodnie. Nagła zmiana karmy, może spowodować problemy z układem trawiennym w postaci wymiotów lub biegunki. Właściciele często winą, obarczają nowy rodzaj karmy, kiedy prawdziwą przyczyną jest zbyt gwałtowna zmiana diety. 

Przekąski między wyznaczonymi porami posiłku. Czy są dozwolone?

Psy opanowały do perfekcji sztukę skomlenia o jedzenie. Ile razy każdy z nas oddał cześć swojego posiłku pupilowi, bo ten zmiękczył jego serce natrętnym proszeniem.  Jest to niewinne zachowanie a może doprowadzić do cukrzycy i otyłości. Dodatkowo psy bardzo szybko się uczą. Jeśli zobaczą, że szczekanie i skomlenie przynosi im za każdym razem korzyści, to przygotuj się, że będziesz musiał chować się z posiłkiem aby móc zjeść w spokoju.