Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest to najczęściej stosowany lek przeciwbólowy na świecie. Przenika barierę krew – mózg i wpływa na hamowanie aktywności cyklooksygenazy (COX). W Polsce możemy go znaleźć w takich preparatach jak między innymi:
- Apap
- Acenol
- Panadol
- Paracetamol kabi
Wielu weterynarzy przepisuje ten środek psom, gdyż jest skuteczny w terapii leczenia bólu. Jednak zanim to zrobią, dokładnie obliczają odpowiednia dawkę, biorąc pod uwagę rasę, wiek, wagę, choroby współistniejące oraz inne leki jakie przyjmuje.
Objawy, wskazujące na konieczność podania paracetamolu
Weterynarz podaje zazwyczaj paracetamol psom na gorączke oraz przewlekłe bóle. Te stany objawiają się między innymi poprzez:
- Gorączka
- Czerwone oczy
- Letarg
- Ciepłe uszy
- Ciepły suchy nos
- Dreszcze
- Brak apetytu
- Kaszel
- Wymioty
- Ból
- Utykanie
- Brak apetytu
- Intensywne wylizywanie się
- Nadmierne picie wody
- Szybki spłycony oddech
- Piszczenie
Paracetamol nie zawsze bezpieczny
Ogólnie przyjmuje się, że nie powinno podawać się żadnych leków zwierzętom bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Zbyt duża dawka paracetamolu może spowodować niewydolność wątroby a w konsekwencji śmierć. Jest on szczególnie niebezpieczny dla kotów, u których zjedzenie jednej tabletki popularnego apap (500 mg) może skończyć się śmiercią.
Psy są bardziej odporne na toksyczne działanie paracetamolu i przykładowo u 20 kg psa objawy zatrucia występują dopiero po zjedzeniu 6 tabletek (500 mg).
Jaka dawka paracetamolu jest bezpieczna dla psów?
Za bezpieczną dawkę uznaje się 10 mg/kg m.c. Przykładowo pies o wadze 15 kg może przyjąć 150 mg paracetamolu. Taki przelicznik funkcjonuje również u dzieci, gdzie dawka paracetamolu waha się między 10-15 mg na kilogram masy ciała.
Co robić gdy pies zje zbyt dużą ilość paracetamolu?
Nieodpowiednio dobrana dawka paracetamolu lub samodzielne zjedzenia tego leku z domowej apteczki przez psa, może powodować silne objawy zatrucia, które skończyć mogą się śmiercią pupila.
Paracetamol może uszkadzać układ krwionośny oraz powodować martwicę wątroby.
Objawy:
- Depresja
- Spłycenie oddechu
- Wzmożone ślinienie się
- Wymioty
- Obrzęki
- Śmierć
Jeśli widzieliśmy, że pies zjadł nasze leki lub zaobserwowaliśmy, któryś z wyżej wymienionych objawów po wcześniejszym podaniu paracetamolu, musimy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.
Leczenie jakie zastosuje będzie obejmowało:
- Wywołanie wymiotów – Tą metodę stosuje się u psów u których od połknięcia leku nie minęły 4 godziny i pozwala usunąć część leki z układu pokarmowego.
- Płynoterapia – Utrzymanie równowagi elektrolitowej
- Podanie węgla aktywowanego – Po indukowaniu wymiotów, można podać węgiel aktywowany, który absorbuje toksyczne substancje. Zalecana dawka 2g/ kg m.c.
- N – acetylocysteina – Jest to swoista odtrutka w leczeniu zatrucia paracetamolem zarówno u ludzi jak i zwierząt. Istotne by podać ją przed upływem 24 godzin od zatrucia.
Jak widzimy skutki uboczne jakie może wywołać zjedzenie przez psa paracetamolu są bardzo groźnie.
Dlatego zgodnie z rekomendacjami nie zaleca się podawania psom, żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.