Posiadanie psa to obowiązek stałej opieki nad nim. Kiedy zbliża się sezon urlopowy i planujesz wakacje z rodziną nie można zapominać o swoim czworonogu. Zabranie psa ze sobą, może sprawić, że wspólny wyjazd będzie jeszcze bardziej przyjemny.
Przed wyruszeniem w drogę
- Jeśli masz już zarezerwowane miejsce docelowe a czas wyjazdu zbliżą się wielkimi krokami, warto odwiedzić weterynarza aby ten przeprowadził rutynową kontrolę zdrowia pieska. Oceni on czy kondycja pupila pozwala mu na tak daleką wycieczkę, czy będzie to dla niego zbyt duże obciążenie.
- Książeczka z aktualnymi szczepieniami może być przydatna.
- Duża część stacji benzynowych oferuje tak zwaną miskę z wodą dla psa. Warto jednak wziąć w zapasie kilka swoich butelek i miseczkę.
- Spakuj karmę, którą spożywa regularnie.
- Ze względu na możliwe sytuacje awaryjne, sprawdź gdzie na trasie występują najbliższe całodobowe przychodnie weterynaryjne.
Jak przewozić psa?
Wiadomą rzeczą jest, że podczas jazdy samochodem pies musi być odpowiednio zabezpieczony aby nie zrobił sobie krzywdy i nie rozpraszał kierowcy. Do tego celu możesz wykorzystać:
Rozwiązanie dedykowane głównie małym psom. Dzięki systemowi pasów i uprzęży, można je stabilnie przymocować do siedzeń w samochodzie, jednocześnie zabezpieczając je przed ostrymi pazurami pupila. Miękkie boczki chronią psa przed urazem, pozwalają mu się wygodnie rozłożyć i przespać. Wszyta do środka smycz, zabezpiecza go przed niechcianym poruszaniem się po pojeździe.
- Mata ochronna na siedzenia
W przypadku przewożenia większych psów, świetnie spiszą się maty rozkładane na tylnych siedzeniach, pełniące funkcje pokrowców. Wraz z matą najlepiej kupić pas, którym przypniemy szelki lub obroże psa do wtyczki pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Minusem przewożenia pupila w ten sposób jest ilość miejsca jaką zajmuje.
- Klatka kennelowa
Popularnym sposobem przewożenia zwierząt są klatki kennelowe, które w niektórych środkach transportu są wręcz wymagane. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielka ilość miejsca jaką zajmują. Aby umilić podróż psu do klatki dodaj miękką matę.
Zabezpieczenie przed ucieczką
Pobyt w obcym miejscu może początkowo być stresujący dla psa i spowodować nieprzewidywalne zachowanie. Aby zachować bezpieczeństwo pamiętaj o:
- Trzymaniu psa na solidnej smyczy oraz szelkach lub obroży. Dobrą praktyką jest przypięcie do obroży identyfikatora z numerem telefonu.
- Założenie chipa psu to niewielki wydatek rzędu około 100 zł a może znacznie ułatwić identyfikację zwierzęcia.
- Zdjęcie pupila może ułatwić odnalezienie psa, zwłaszcza gdy w poszukiwania zaangażowane jest szersze grono ludzi.
Miejsce zakwaterowania
Jadąc z psem lub innym zwierzęciem na wakacje wybierz hotel lub pensjonat, który akceptuje ich obecność. Pamiętaj o szanowaniu innych gościu oraz rzeczy w pokojach. Nie zostawiaj psa samego, to może skutkować nadmiernym szczekaniem lub gryzieniem napotkanych przedmiotów. Urlop i podróże to z założenia wesoły czas. Pamiętaj, że Twoje zdenerwowanie będzie się przenosić na zachowanie psa. Nie które psy nie lubią wycieczek i lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie ich pod zaufaną opieką.