Canlusso

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Kup teraz i skorzystaj z obniżki o 50 PLN na wszystkie legowiska i foteliki!

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Oparzenia u psa 1

Oparzenia u psa. Co robić?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Do oparzeń u psów może dochodzić po kontakcie z różnymi przedmiotami gospodarstwa domowego. Możemy je podzielić na:

  • termiczne – spowodowane wysoką temperaturą. Dochodzi do nich najczęściej po kontakcie psa z ogniem lub wrzącą wodą.
  • elektryczne – powstają na skutek przepływu przez ciało psa prądu elektrycznego. Najczęstszą przyczyną jest niezabezpieczona instalacja lub piorun.
  • chemiczne – spowodowana działaniem środków chemicznych o żrącym działaniu ( np. kret). Połknięcie przez psa takiej substancji może wywołać ciężkie oparzenie błon śluzowych, narządów wewnętrznych a w konsekwencji śmierć.

Lekkie oparzenia można leczyć w domu gdyż powodują tylko powierzchowne uszkodzenia skóry, ciężkie natomiast będą wymagały natychmiastowej wizyty u weterynarza.

Stopień oparzenia u psów

Ciężkość oparzeń można określić po następujących obajwach:

  • I stopień –  oprócz objawów bólowych będą miały zaczerwienioną skórę w miejscu poparzenia.  Ten rodzaj oparzeń goi się szybko i zwykle nie wymaga interwencji lekarza weterynarii. 
  • II stopień –   charakteryzuje się powstawaniem na skórze pęcherzy z płynem. Ten rodzaj oparzeń goi się długo i jest narażony na infekcję, stąd konieczna może być antybiotykoterapia.
  • III stopień – obejmuje naskórek, warstwy skóry właściwej jak i tkanki podskórne.  Oparzenia te powodują martwicę skóry a w konsekwencji utratę czucia miejscu narażenia. Oparzenia III stopnia są bezpośrednim zagrożeniem życia i w późniejszej rekonwalescencji mogą wymagać przeszczepu skóry.
Oparzenia u psa 2

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia się psa

Należy pamiętać, że na oparzone miejsce nie można stosować maści, kremów czy masła. Takie działanie nie pomoże w żaden sposób a może niepotrzebnie zanieczyścić ranę. Wszystko co będzie Ci potrzebne to zimna woda i jałowy opatrunek.

  1. Oparzenie płynami lub gorącym przedmiotem – miejsce narażenia schładzaj przy pomocy strumienia zimnej wody przez około 20 minut, następnie załóż jałowy opatrunek.
  2. Oparzenia chemikaliami – jeśli pies poparzy sobie skórę możesz spłukać miejsce zimną wodą. Musisz jednak  uważać aby przez to działanie środki chemiczne nie przeniosły się w inny obszar ciała (np do oczu). W przypadku wypicia przez psa detergentu, wizyta u weterynarza jest nieunikniona.
  3. Oparzenia elektryczne –  zanim podejdziemy do psa musimy upewnić się czy jest bezpiecznie a więc czy urządzenia elektryczne które spowodowały uraz są wyłączone. Oparzenie elektryczne zabezpieczamy tak samo jak termiczne – chłodzimy zimną wodą a następnie opatrujemy jałową gazą i bandażem.

Kiedy dojdzie do oparzeń II i III stopnia a w konsekwencji znacznego uszkodzenia skóry, Twoim zadaniem będzie zabezpieczenie rany jałowym opatrunkiem i natychmiastowe udanie się do lecznicy weterynaryjnej.

Leczenie weterynaryjne oparzeń u psa

W przypadku poważniejszych oparzeń, weterynarz wykonuje szereg badań diagnostycznych aby zastosować efektywne leczenie. Badania krwi u psów z ciężkimi oparzeniami, pozwalają ocenić poziom białka i elektrolitów we krwi oraz stan narządów wewnętrznych.

W wyniku oparzeń organizm psa, traci znaczne ilości płynów, regularna kontrola ciśnienia pozwoli weterynarzowi skorygować niedobory. Agresywna płynoterapia może być jednym z pierwszych zaleceń lekarza.

Psy podobnie jak ludzie odczuwają ból dlatego nie można zapominać o jego zapobieganiu. Weterynarz zastosuje dożylne lub domięśniowe środki przeciwbólowe. 

W uszkodzonej skórze może dojść do nadkażeń bakteryjnych stąd częsta decyzja o wdrożeniu antybiotykoterapii.

W dalszej części leczenia, nasi czworonożni przyjaciele mogą wymagać żywienia i dostarczanie płynów za pomocą strzykawki, regularnej zmiany pozycji (w przypadku psów leżących) aby nie dopuścić do powstania odleżyn oraz cyklicznego zmieniania opatrunków.

Oparzenia u psa 3

Zapobieganie oparzeniom u psów

Pamiętaj, że psy są z natury ciekawskie i chętne do dotykania i próbowania nowych, często niebezpiecznych rzeczy.  Trzymaj psa z daleka od kuchenek, grilli i innych źródeł otwartego ognia, niosąc wrzącą wodę odsuń psa aby nie kręcił się pod nogami, pamiętaj o zabezpieczeniu wszystkich chemikaliów jakie znajdują się w pomieszczeniu – pies nie może mieć do nich dostępu.

Scroll to Top