Canlusso

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Kup teraz i skorzystaj z obniżki o 50 PLN na wszystkie legowiska i foteliki!

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Łóżko dla psa. W jakim czuje się najlepiej?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Nie ma nic bardziej relaksującego i regenerującego niż dobry sen. Wiedzą o tym zarówno ludzie jak i psy. Długość snu psów zależy w dużej mierze od ich aktywności fizycznej, dlatego szczeniaki, lubiące zabawę spędzają w łóżku nawet 19 godzin na dobę. Na tak długą potrzebę snu wpływa również emocjonalność najmłodszych czworonogów. Ekscytacja nowościami jakie poznają podczas zabawy, potrafi być bardzo męcząca.

Dorosłe psy śpią około 14 godzin a niektóre rasy nie spędzają w łóżku więcej niż 12, wszystko zależy od ich wielkości i trybu życia jakie prowadzą. Długość spania, zależy także od miejsca w którym to robią.

Łóżko właścicieli, dlaczego psy je uwielbiają.

Niezależnie od tego czy pozwalasz swojemu psu spać w Twoim łóżku czy nie, istnieje jeden główny powód, który warunkuje jego zachowanie – miłość do Ciebie i chęć bycia blisko.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, że psa tak bardzo ciągnie do łóżka jest jego pierwotny instynkt. Psy pomimo udomowienia mają w genach hierarchię życia w stadzie, wedle której Ty jesteś liderem i chcą być przy Tobie. Kolejnym zakodowanym instynktem jest ochrona samca alfa, więc chcą jak najbliżej pełnić wartę. Według statystyk 90% ludzi uważa psy za członków rodziny a ponad połowa śpi z nimi w swoich łóżkach. Nie jest to jednak moda XXI wieku. Z historii wiemy, że psy spały w łóżkach od starożytnych czasów:

  • Faraon Egiptu Ramzes Wielki, posiadał psa o imieniu Pahates, któremu nadano tytuł „Towarzysz Łoża Faraona”
  • Aleksander Wielki był tak przywiązany do swojego psa Pertiasa, którego otrzymał w darze od greckiego króla, że spał  z nim między bitwami.
  • Brytyjska królowa znana z miłości do zwierząt poprosiła aby jej ukochany pies Turi, był z nią na łożu śmierci w 1901 roku.
  • Car Rosji – Piotr Wielki spał w łóżku ze swoim charcikiem włoskim o imieniu Lisette
  • Aborygeńscy Australijczycy, często spali obok swoich psów dla ciepła i ochrony przed duchami.

Powodów dla których psy chcą z nami spać jest wiele, jednak co skłania ludzi, że zapraszają psy do swojego łóżka? Według psychologów dla większości ludzi, posiadanie psa w łóżku jest emocjonalnie pocieszające. Pies w łóżku pełni rolę kochającego towarzysza w zasięgu ręki. Psy są również idealnymi podgrzewaczami łóżka, ich temperatura ciała jest wyższa niż ludzi i sięga 39 stopni.

Możliwe negatywne skutki, spania psa w łóżku.

Spanie psa w łóżku razem z ludźmi, może skutkować nasileniem  objawów alergii. Istnieje również możliwość przeniesienia choroby  zarówno z psa na człowieka jak i z człowieka na psa. Są to jednak rzadkie przypadki.

Spanie z psem w łóżku, może wpłynąć negatywnie na jakość snu u ludzi. Czynnikiem, który może to powodować jest wielofazowość snu czworonogów, przez co budzą się w nocy. Wielu behawiorystów nie poleca spania z psami, argumentując to tym, że u psa może wystąpić poczucie dominacji nad człowiekiem.

Kolejnym, negatywnym skutkiem spania psa w łóżku są choroby stawów, spowodowane sposobem, w jaki nasz pupil dostaje się na leżankę a więc w większości przypadków skacząc na nią i w ten sam sposób z niej schodząc. 

Nie możemy zapominać o pasożytach jak kleszcze, które po zabawie na zewnątrz nasz pies może przynieść ze sobą, jest to dość istotny argument aby nie wpuszczać psa do łóżka, które jednak powinno być synonimem bezpieczeństwa.

Łóżko dla psa, jakie powinno być?

Jeśli zdecydowaliśmy się jednak nie wpuszczać psa do swojego łóżka i chcemy go oduczyć nawyku spania z nami, musimy najpierw kupić mu odpowiednie posłanie.

Rynek legowisk dla psów oferuje nam między innymi:

  • Klasyczne, prostokątne legowiska dla psów – są to najbardziej popularne łóżka dla psów.
  • Legowiska ortopedyczne – materace i standardowe posłania z wkładem z pianki memory, zalecane dla psów narażonych na choroby kostno-stawowe.
  • Maty – miękkie leżanki, skutecznie oddzielające ciało psa od podłoża, jednak zalecane dla psów, lubiących spać na twardszych nawierzchniach.

Szukając odpowiedniego łóżka dla psa, należy zwrócić uwagę na rodzaj materiałów z jakich zostało uszyte. Jeśli Twój pies jest alergikiem, warto kupić posłanie z certyfikowanych tkanin i najwyższej klasy wypełnienia ( kulka silikonowa/ owata). Dzięki temu mamy pewność, że odpoczynek w legowisku będzie dla niego przyjemnością a nie powodem nasilenia problemów alergicznych, mogących objawiać się między innymi swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.

Dobierając rozmiar łóżka, musimy mieć na uwadze preferencję naszego pupila – jeśli śpi rozciągnięty warto wziąć rozmiar większe aby czuł się swobodnie. Behawioryści zwracają uwagę, że błędem jest wybieranie rozmiaru legowiska z „zapasem”.  Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami gdyż w trakcie wzrostu psa konieczne będą przynajmniej 2 łóżka, jednak ma to znaczący wpływ na komfort pupila.

Gdzie umieścić łóżko dla psa?

Kiedy już kupiliśmy idealne posłanie dla naszego pupila, pozostaje kwestia umieszczenia go w miejscu, w którym pies poczuje się komfortowo i nie będzie chciał za wszelką cenę dostać się na Twoje łóżko. Oto kilka rad o których należy pamiętać:

  • Jeśli pies ma już swój ulubiony kąt w domu, po prostu połóż tam legowisko.
  • Łóżko psa powinno znajdować się daleko od przeciągów oraz gorących kaloryferów.
  • Najlepszą wyborem jest ułożenie go przy ścianie lub w rogu pokoju, da mu to poczucie bezpieczeństwa, duże otwarte przestrzenie nie zapewniają dobrego snu.
  • Hałaśliwy korytarz jest złym wyborem, psy lubią towarzystwo swoich właścicieli ale nie chcą by przeszkadzało im, ciągle zamieszanie gdy próbują zasnąć.
  • Pokój do którego nikt nie zagląda też nie jest dobrym rozwiązaniem, psy lubią trzymać się swoich ludzi a przynajmniej mieć ich w bliskim sąsiedztwie.
  • Jeśli pies dotychczas spał z Tobą w sypialni, połóż obok swojego łóżka jego nowe posłanie. Ważne aby przekonać go, że lego legowisko jest lepszym miejscem niż Twoje łóżko.

Głównym zadaniem, jakie mamy szukając odpowiedniego miejsca do ułożenia legowiska, jest zrównoważenie potrzeby ciszy i spokoju Twojego pupila z jego równie silną potrzebą bycia blisko Ciebie. 

Tak więc wybranie najlepszego miejsca na łóżko dla psa, będzie zależało od charakteru Twojego domu, kaprysów pupila i praktycznych aspektów uszczęśliwienia wszystkich domowników.  Widok zadowolonego psa, który odpoczywa we własnym łóżku a nie próbuje za wszelką cenę dostać się do Twojego, jest bardzo satysfakcjonujący.

Jak oduczyć psa wchodzenia na Twoje łóżko.

Jeśli masz już legowisko i odpowiednie miejsce w którym je umieścisz, czas nauczyć psa leżenia w nim. Potrzebne będą do tego przysmaki. Jesteśmy za tym aby psa nagradzać jak zrobi coś dobrze a nie karać kiedy nie wykonuje poleceń.

  • Zaczynając trening ze swoim psem, pierwszym zaleceniem będzie aktywna zabawa z nim aby poczuł się bardzo zmęczony. To sprawi, że nie będzie miał sił walczyć z Tobą o miejsce do spania.
  • Kiedy przyprowadzisz psa po spacerze do domu, nie zdejmuj smyczy, tylko poprowadź go od razu do legowiska.
  • Używanie smakołyków, może być skutecznym sposobem na zainteresowanie psa nowym legowiskiem. Umieszczając smakołyki na legowisku , skojarzy to miejsce z nagrodami i będzie bardziej skłonny udawać się do niego.
  • Wybierz komendę, która będzie sygnalizowała psu co ma zrobić, może to być – „idź do legowiska” 
  • Uczenie psa tego polecenia, to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Zawsze, gdy Twój pies leży na nowym łóżku, nagradzaj to zachowanie ulubionymi smakołykami. Pomaga to skojarzyć psu legowisko z pozytywnymi doświadczeniami.
  • Jeśli widzisz, że pies wychodzi z legowiska i próbuje wspiąć się z powrotem na Twoje łóżko, musisz powiedzieć mu stanowcze – nie. Wydaj komendę idź do legowiska i nagradzaj tylko wtedy gdy się w nim położy.
  • Nie wkładaj sam psa do legowiska, jeśli ten z niego wychodzi. Skojarzy przez to spanie w legowisku jako coś negatywnego.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie skomlał w trakcie przyzwyczajania się do spania w nowym łóżku. Tak, wszyscy wiemy jak wyglądają smutne, psie oczy. Jednak musi on zrozumieć, że szantażem emocjonalnym nie osiągnie swojego celu. Twoim zadaniem będzie zignorowanie takiego zachowania.

Scroll to Top