Lato to czas, kiedy zabawy na dworze z psem, przybierają na intensywności. Spacery, podróże, zabawy w ogrodzie, czyli to co nasi pupile uwielbiają, w miesiącach wakacyjnych może wiązać się z potrzebą zapewnienia im dodatkowych źródeł ochłody.
Jak psy regulują swoją temperaturę – naturalne sposoby chłodzenia
W przeciwieństwie do ludzi, psy nie pocą się przez skórę. Ich gruczoły potowe znajdują się w poduszeczkach łap i kanałach słuchowych, jednak odgrywają bardzo małą rolę w regulacji temperatury całego organizmu.
Głównym sposobem na chłodzenie u psów jest dyszenie. W ten sposób zachodzi cyrkulacja powietrze w ciele i odprowadzanie ciepła i wilgoci na zewnątrz. Dodatkowo, psy szukają zimnych miejsc jak płytki w łazience, wykopany otwór w ziemi czy inne zacienione miejsca, aby różnica temperatury pozwoliła im na odprowadzenie nadmiaru ciepła z swojego ciała.
Udar cieplny u psa – objawy
Przegrzanie u psa i brak możliwości obniżenia temperatury ciała, może prowadzić do rozwoju udaru cieplnego. Niektóre rasy są szczególnie narażone na wystąpienie tego zagrażającego życiu schorzenia. Objawy, które świadczą i udarze cieplnym to:
- Letarg
- Splątanie
- Brak koordynacji ruchów
- Ślinotok
- Wymioty lub biegunka
- Drgawki
- Wysoka temperatura ciała
Nigdy nie zostawiaj pupila w zamkniętym samochodzie. Już parę minut w słońcu wystarczy aby temperatura wewnątrz osiągnęła nawet 60 stopni Celsjusza i była zabójcza dla psa.
Zgodnie z prawem, kiedy widzisz zamknięte w rozgrzanym samochodzie zwierzę a jego życie ocenisz jako zagrożone, masz prawo wybić szybę. Pamiętaj aby wcześniej powiadomić policję.
Rasy psów, które źle znoszą wysokie temperatury
Psy o charakterystycznym kształcie czaszki – krótki nos, mają duży problem z chłodzeniem się poprzez dyszenie. Są przez to najbardziej narażone na przegrzanie. Rasy psów u których najczęściej notowano udar cieplny to:
- Chow Chow
- Buldog angielski
- Buldog francuski
- Mops
- Cavalier king spaniel
- Dog z Bordeaux
- Golden retriver
Rasy psów które uwielbiają wysokie temperatury
Psy, których przodkowie pochodzą z ciepłych krajów, zazwyczaj lepiej znoszą upalne dni. Ich sierść i budowa czaszki pomaga lepiej odprowadzać ciepło i tolerować nawet ekstremalne temperatury. Zaliczyć do nich możemy:
- Chihuahua
- Chart afgański
- Yorkshire terrier
- Grzywacz chiński
- Charcik włoski
- Meksykański bezwłosy pies
Najlepsze sposoby na ochłodzenie psa w upalny dzień
Profilaktyka to podstawa w ochronie przed wystąpieniem przegrzania. Dodatkowo przedstawione niżej sposoby chłodzenia, pozwolą czerpać naszym pupilom większą radość z każdego, nawet najgorętszego dnia.
- Odpowiednia pora na spacer
Kiedy synoptycy ostrzegają przed wysokimi temperaturami, rozplanuj aktywność fizyczną swojego czworonoga tak, aby unikać wychodzenia w południe, kiedy słońce jest w zenicie. Poranny spacer i wieczorna zabawa na dworze to idealne rozwiązanie.
- Dostęp do wody
O tym, że pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody wie każdy opiekun. W upalne dni jest to szczególnie ważne. Pies dysząc pozbywa się pary wodnej i może szybko się odwodnić.
- Nagrzane powierzchnie
W upalne dni niektóre powierzchnie jak piasek, asfalt czy skóra w samochodzie, może nagrzewać się do ekstremalnych temperatur. Uważaj aby nie zmuszać psa do chodzenia po nich.
- Maty chłodzące
Tak jak pisaliśmy wyżej, psy oddają ciepło przez kontakt z powierzchnią o niższej temperaturze. Kupno maty chłodzącej, której temperaturę można obniżyć wielokrotnie, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dającym psu ukojenie.
- Spacery nad wodę
Większość psów jest doskonałymi pływakami, schłodzenie w strumyku lub okolicznym jeziorze przyniesie im ulgę od promieni słonecznych. Należy jednak unikać miejsc niesprawdzonych, które mogłyby zaskoczyć psa prądem lub głębokością i zagrozić jego życiu. Po kąpieli w morzu zawsze, wykąp psa jeszcze razy w domu aby zmyć sól z jego sierści.
- Utrzymywanie odpowiedniej wagi psa
Podobnie jak ludzie, psy z nadmiarem tkanki tłuszczowej szybko się męczą, gorzej znoszą temperatury a ich proces chłodzenia ciała jest zaburzony.
- Strzyżenie psa na krótko, to BŁĄD
W społeczeństwie panuje przekonanie, że krótko obcięty pupil, będzie lepiej znosił gorące dni. Jest to błędne myślenie, gdyż pies sam zrzuca sierść po zimie i ważne aby regularnie go wyczesywać. Naturalna pozostałość stanowi barierę przed promieniami słonecznymi i chroni skórę przed poparzeniem.
Objawy udaru cieplnego u psa, co robić?
Kiedy w upalny dzień, zauważysz u psa objawy wskazujące na udar cieplny, reaguj od razu:
- Przenieś psa w zacienione miejsce
- Połóż go na zimnej powierzchni ( Mokre ręczniki)
- Schładzaj psa polewając go wodą o temperaturze pokojowej
- Podstaw obok niego miskę z zimną wodą
- W przypadku braku poprawy zabierz go do weterynarza