Jak nauczyć psa chodzić na smyczy. Trening w kilku krokach.

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Niezależnie czy ćwiczysz ze szczeniakiem czy dorosłym psem, którego adoptowałeś ze schroniska, regularny i przemyślany  trening oraz cierpliwość w każdym przypadku przynosi zadowalające rezultaty. 

Prawidłowe chodzenie na smyczy, to czynność, którą musi znać każdy pies. Pozwala, to na komfortowe, wspólne poruszanie się oraz zapewnia bezpieczeństwo pupilowi. Niezależnie gdzie spacerujesz – miasto czy wieś, Twój pies zawsze powinien chodzić na smyczy.

Nauczenie go chodzenia przy Twoim boku wymaga czasu, ale późniejsze spacery są o wiele przyjemniejsze niż ciągła walka z psem, który nie rozumie dlaczego nie może biec swobodnie.

Chodzenie na smyczy – poradnik krok po kroku

  • Kliker lub pochwała słowna

Wiele osób wybiera treningi wspomagane tzw. klikerem. Daje to jasny sygnał psu, że wykonał coś dobrze i otrzyma nagrodę. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, wybierz jedno słowo, którym będziesz chwalił psa za dobrze wykonane zadanie. Pamiętaj o jak najszybszym wypowiedzeniu go i nagrodzeniu przysmakiem, zaraz po wykonaniu przez pupila poleconej czynności.

  • Budowanie  pozytywnego doświadczenia

Jeśli Twój pies nie chodził nigdy w obroży lub szelkach, zacznij od treningu ich noszenia. Będąc w domu, wybierz spokojne miejsce i załóż obroże lub szelki po czym nagradzaj psa.  Na kilka chwil zapinaj smycz aby ograniczyć swobodę ruchu pupila. Powtarzając czynność, za każdym razem nagradzaj pupila, co pozwala skojarzyć mu noszenie spacerowych akcesoriów z czymś przyjemnym.

  • Kontakt wzrokowy

Zanim zaczniesz spacerować ze swoim pupilem, musisz nauczyć go zwracać uwagę na Ciebie i Twoje polecenia. Zapnij smycz i czekaj aż pies spojrzy na Ciebie a następnie nagradzaj go i chwal.  Powtarzaj czynność aż do momentu gdy pies zrozumie, że patrzenie na Ciebie równa się smakołyk. 

  • Trening w ruchu

Trening chodzenia na smyczy, najlepiej rozpocząć od spacerowania do tyłu.  Pozwala to zainicjować ruch bez zachęcanie psa do ciągnięcia. Kiedy zapniesz smycz, cofnij się kilka kroków a kiedy pupil za Tobą podąży, nagradzaj go smakołykiem i słowną pochwalą. Stopniowo zwiększaj ilość kroków jakie wykonasz do tyłu.

  • Przywoływanie

Reakcja na Twoje polecenie, to podstawa udanych spacerów i kontroli nad pupilem. Ćwicz przywoływanie, rzucając smakołyk przed siebie. Kiedy pies go zje zawołaj pupila i wręcz kolejny chwaląc go, tak aby kojarzył Twoje zawołanie z czymś przyjemnym. Oczywiście ćwiczenia wykonuj z zapiętą do obroży lub szelek smyczą.

  • Trening na zewnątrz

Jeśli Twój pies opanuje już podstawy chodzenia na smyczy w domu, przenieś trening na zewnątrz. Pamiętaj o wyborze miejsca, gdzie nie będzie zbyt wielu bodźców rozpraszających Twojego pupila. Ćwicz chodzenie przez parę metrów, zatrzymanie się oraz zwracanie na siebie uwagi. Jeśli pies idzie spokojnie, po paru krokach zatrzymaj się, zaczekaj aż zwróci na Ciebie uwagę a następnie pochwal i wręcz smakołyk.

  • Zwiększ dystans

Trenuj z psem wychodzą na coraz dłuższe spacery.  Pamiętaj aby stale zaznaczać i wzmacniać smakołykiem i pochwałą, dobrze wykonane przez niego czynności. Trenując i będąc cierpliwym już po kilku/ kilkunastu dniach, Twój pupil będzie Twoim ulubionym kompanem do spacerów.

Stopniowo należy zmniejszać ilość przysmaków jakie pies otrzymuje podczas spacerów, jednak warto zawsze mieć je  przy sobie, aby od czasu do czasu wzmocnić dobre zachowanie psa, będącego na spacerze.