Napady drgawkowe są jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych u psów. Jest to tymczasowe, mimowolne zaburzenie funkcjonowania mózgu, któremu towarzyszy niekontrolowana aktywność mięśniowa.
Jeśli często nawracają lub utrzymują się przez dłuższy czas, istnieje ryzyko uduszenia się psa a także zadławienia występującymi równolegle wymiotami. Po napadzie pies może być splątany a nawet agresywny w stosunku do najbliższych.
Przyczyny drgawek u psa.
Powodów występowania napadów u psa może być wiele. Najczęściej diagnozowane przyczyny to:
- Choroba dziedziczna
- Niewydolność wątroby
- Niewydolność nerek
- Guzy mózgu
- Hipoglikemia
Jak wygląda typowy przebieg napadu.
- Wystąpienie aury – podobnie jak ludzie, psy też odczuwają nadchodzący atak padaczki. W tym czasie są niespokojne, nerwowe często występuje nadmierne ślinienie.
- Napad padaczkowy – czas trwania może być różny i wynosić od kilku sekund do kilkudziesięciu minut. Objawia w różnej formie od zesztywnienia, wpatrywania w jeden punkt po utratę przytomności i drgawki całego ciała. Drgawki utrzymujące się kilka minut lub wiele krótkich napadów jeden po drugim nazywamy stanem padaczkowym.
- Stan po napadowy – Okres bezpośrednio po zakończeniu napadu. W tym czasie może wystąpić, ślinienie, niepokój, dezorientacja, agresja.
Co robić w razie wystąpienia drgawek?
W przypadku psa napotkanego na ulicy u którego nie możesz wykluczyć chociażby wścieklizny, lepiej zachować większe środki ostrożności – wyłącznie obserwować lub poinformować specjalistów.
Jeśli choroba dotyczy Twojego psa, możesz spokojnie do niego podejść.
- Nie wpadaj w panikę.
- Zanotuj czas rozpoczęcia i zakończenia ataku, pomoże to w ustaleniu dalszej diagnozy i leczenia.
- Unikaj wkładania czegokolwiek do pyska psa, łącznie z rękami – istnieje możliwość ugryzienia.
- Chroń psa przed urazami odsuwając go od krawędzi mebli czy schodów. Podłóż coś miękkiego pod głowę aby zamortyzować ewentualne uderzenia.
- Po napadzie najlepiej przyciemnij światła, wyłącz wszystkie źródła hałasu i mów do psa uspokajająco. Trzymaj inne zwierzęta w osobnym pomieszczeniu. Pamiętaj, że po napadzie pies nie odzyskuje od razu pełnej świadomości i może wystąpić agresja.
Jeśli występuje stan padaczkowy, konieczne może być podanie leków sedacyjnych aby przerwać atak. W takim przypadku obowiązkowy będzie kontakt z weterynarzem, ewentualnie samodzielna podaż jeśli takie posiadamy i umiemy się z nimi obchodzić.
Leczenie padaczki u psa.
Farmakologiczne leczenie rozpoczyna się zazwyczaj, jeśli napady zdarzają się częściej niż raz w miesiącu lub dochodzi do stanów padaczkowych.
Obecnie najczęściej stosowanymi lekami na padaczkę u psów są fenobarbital i bromek potasu. Coraz większą popularność zyskują leki nowej generacji jak zonisamid i lewetyracetam.
Rozpoczęta kuracja lekami przeciwdrgawkowymi musi być kontynuowana do końca życia. W przeciwnym razie występuje ryzyko nasilenia objawów neurologicznych.