Kość to niewątpliwie jeden z psich atrybutów. Poduszeczki, adresówki czy zabawki dla pupili często są tworzone na ich wzór. Jednak jeśli chcemy dać naszemu pupilowi kość jako pokarm, powinniśmy zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi i zaleceniom specjalistów.
Kości zwierzęce są dobrym źródłem minerałów – fosforanu wapnia, składników odżywczych oraz pomagają zaspokoić głód Twojemu czworonogowi. Czasochłonne żucie, którego wymaga konsumpcja kości, zapewnia stymulację enzymów śliny, zapobiega chorobom dziąseł oraz gromadzenia się płytki nazębnej. Pies zajęty gryzieniem kości jest zrelaksowany, rozładowuje napięcie oraz jest mniej skłonny do nadmiernego drapania.
Specjaliści mają inne zdanie i przestrzegają
Pomimo Wyżej wymienionych zalet z żucia kości, weterynarze wskazują na szereg możliwych skutków ubocznych i powikłań wynikających z karmienia czworonogów kostkami.
Są to przede wszystkim:
- Złamania zębów
Kości są bardzo twarde i mogą stawiać opór psim zębom a w konsekwencji doprowadzić nawet do ich złamania lub pęknięcia. Uszkodzony ząb sprawia psu ból i wymaga leczenia lub całkowitej ekstrakcji.
- Zaklinowanie się w szczęce
Ponieważ żucie kości to wielka przyjemność dla naszych czworonogów, robią to bardzo szybko i łapczywie. Zdarzają się przypadki zaklinowania kości, między zębami dolnej szczęki.
- Skaleczenia tkanek miękkich w jamie ustnej
Rozgryziona kość jest ostra jak brzytwa, dalsza jej konsumpcja może powodować poranienie języka, policzków, dziąseł czy podniebienia.
- Zakrztuszenie i perforacja górnego przewodu pokarmowego
Pogryzione, ostre kawałki kości, po połknięciu mogą utkwić w gardle. Możliwość perforacji przełyku czy dostanie się kości do tchawicy, co uniemożliwi swobodne oddychanie, to stan bezpośredniego zagrożenia życia psa.
- Urazy żołądka i dolnego odcinka przewodu pokarmowego
Podobnie jak w przypadku górnego odcinka przewodu pokarmowego, ostre kawałki kości mogą utknąć w żołądku lub jelitach. Kawałek wbitej w jelito kości, może prowadzić do zatrzymania perystaltyki, zakażenia bakteryjnego i rozwoju sepsy. Jest to stan zagrażający życiu psa i wymagający pilnej interwencji chirurgicznej.
- Zaparcia i problemy z wypróżnianiem
Nie do końca strawione kości, powodują zaparcia a wypróżnienie sprawia psu ból. W przypadku nasilenia problemu konieczna może być lewatywa lub ręczne zabiegi pomagające usunąć suche, kostne masy kałowe,
Smaczny zamiennik kości
Jeśli więc chcemy zapewnić psu zabawę, stymulację i zaspokojenie kubków smakowych ale zdajemy sobie sprawę z możliwych powikłań jakie towarzyszą spożyciu kości, powinniśmy sięgnąć po alternatywę. Naturalne gryzaki dla psów, między innymi ze skóry, to najlepszy zamiennik kości jaki możemy dać naszym pupilom, Są o wiele bezpieczniejsze a sprawiają taką samą radość jak świeża kośc.