szczepienia psów 1

Szczepienia psów. Kiedy i na co?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy podobnie jak ludzie są narażone na wiele chorób, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Na szczęście możemy chronić je za pomocą szczepień. Są one w pełni bezpieczne, obowiązkowe i zalecane przez lekarzy weterynarii.

Szczepienia polegają na podaniu zastrzyku powodującego wytworzenie przeciwciał i ochronę przed daną chorobą. Niektóre szczepienia muszą być odnawiane co rok.

W przypadku kaszlu kenelowego drogą podania szczepionki jest nos.

szczepienia psów 3

Kiedy należy podać pierwszą szczepionkę?

Przyjmuje się, że szczenięta powinny otrzymać pierwszą dawkę szczepionki między 6 a 8 tygodniem życia a następną za 2 tygodnie. Gdy pies będzie starszy warto udać się do weterynarza i z aktualizować potrzebne szczepienia.

Na co szczepić psy?

 • Parwowiroza – Spowodowana jest przez wirusy CPV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt psa z kałem, śliną lub moczem chorych zwierząt. Najbardziej narażone na infekcję są szczenięta oraz niezaszczepione starsze psy. Objawia się silną biegunką ( często krwistą)  wymiotami i gorączką co prowadzi do odwodnienia. Choroba wymaga agresywnego leczenia głównie poprzez nawadnianie psa. Niestety śmiertelność w chorobach wywołanych przez parwowirus jest wysoka i dlatego tak ważne jest zadbanie o przeprowadzenie wszystkich szczepień.
 • Nosówka – Wirus nosówki jest przenoszony przez kichanie, kontakt z moczem, śliną lub kałem. Atakuje kilka układów organizmu w tym oddechowy i neurologiczny. Pierwszymi objawami są kaszel, kichanie, nadmierny śluz z nosa,gorączka i wymioty. Pies traci na wadze i staje się ospały. Nie ma lekarstwa na nosówkę, należy działać objawowo. Niestety po przechorowaniu nosówki psy mogą cierpieć na różne choroby przewlekłe jak padaczka czy skurcze mięśni.
 • Leptospiroza – Choroba wywołana przez określone bakterie zwane leptospirami. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z moczem nosiciela lub picie zakażonej wody. Choroba długi czas pozostaje uśpiona w organizmie nie dając żadnych objawów. Rozwój choroby, pies będzie manifestował wysoką gorączką, wymiotami, biegunką, ciemnym kolorem moczu, ospałością i odwodnieniem. W przeciwieństwie do chorób wirusowych, leptospiroza wywołana jest bakteriami dlatego podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, nawadnianie i leczenie objawowe. Szczepienia to najlepsza profilaktyka na leptospiroze, ważne aby pies otrzymywał co roku dawki przypominające.
 • Choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby) – Choroba wywołana przez adenowirus CAV-1. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub pokarmową. Pierwsze objawy jakie można zauważyć to gorączka, biegunka, kaszel i zapalenie gardła. Leczenie polega na intensywnej płynoterapii. U zwierząt, które nie przyjmują pokarmu konieczne będzie żywienie pozajelitowe. Aby  zapobiec rozwojowi sepsy weterynarze często stosują antybiotykoterapie o szerokim spektrum działania. Często zastosowanie mają też glikokortykosteroidy. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie Rubartha jest szczepienie, które w naszym kraju jest obowiązkowe i wykonuje się je w około 8 – 10 tygodniem życia szczeniaka.
 • Wścieklizna – Choroba wywołana przez wirus RNA z rodziny Rhabdoviridae. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w następstwie pogryzienia przez dzikie zwierzę. Wirus przenosi się głównie w ślinie ale może występować też w moczu i kale. Jeśli chodzi o objawy można wyróżnić 3 fazy:
  1. Prodromalną (gorączka, zmiana zachowania, poszeżenie źrenic)
  2. Podniecenia (ślinotok, zwiększona agresja, niezborność ruchowa)
  3. Porażenia (porażenie kończyn, krtani, gardła) 

Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną dlatego tak ważne są obowiązkowe szczepienia. Powinno się je wykonać w 3 miesiącu życia psa i regularnie powtarzać.

szczepienia psów 2

Ile kosztuje podanie szczepionki psu?

Ceny są różne i zależą od ośrodka w jakim zostanie podana. Jedno jest pewne, są znacznie mniejsze niż  koszt ewentualnego leczenia takich chorób jak np. nosówka, o uniknięciu niepotrzebnego cierpienia psa już nie wspominając.