Pies sam w domu – co robić, aby sie nie stresował?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Każdy właściciel psa wie, że niekiedy muszą nastąpić przykre momenty rozstań. Nieważne czy wychodzimy na 5 minut po bułki do sklepu czy na cały dzień do pracy – smutna mina małego kompana nie ułatwi opuszczenia mieszkania, a spojrzenie, jakim nas obdarzy z pewnością pozostanie z nami przez cały dzień.

Zostawienie pupila samego w domu często wywołuje u nas złe skojarzenia – demolka, poniszczone meble i pogryzione buty. Jak się okazuje, takie zachowania u psów mogą być oznaką tęsknoty za właścicielem, stresu i… nudy! Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby temu zaradzić. Chętnie opowiemy Wam więcej na ten temat i przekażemy nasze wskazówki. Zapraszamy do dalszego czytania!

Jak przyzwyczaić psa do zostawania samemu w domu?

Pamiętajmy, aby nie wrzucać zwierzaków na głęboką wodę. Pozostawienie ich samych na cały dzień krótko po ich przygarnięciu pod swój dach będzie dla nich katastrofą. Aby oszczędzić im niepotrzebnego stresu należy powoli przyzwyczajać ich do opuszczania przez nas domu. Na początku wychodźmy na krótko – 15/20 minut. Stosunkowo możemy zwiększać czas nieobecności. Piesek przywyknie do zostawania samemu i będzie o wiele lepiej znosił nawet te dłuższe rozłąki.

Istnieją różne rasy psów – niektórym samotność nie będzie przeszkadzać, a czas sam na sam przeznaczą na sen i odpoczynek, a inni nie będą mogli znieść przebywania w domu bez właściciela. Jak zmniejszyć poziom stresu u każdego psa?

Długi spacer lekarstwem na stres

Dobrym pomysłem jest, aby przed pozostawieniem psa samego w domu wybrać się na długi, wyczerpujący spacer. Zmęczony pies będzie marzył o drzemce, podczas której będziecie mogli spokojnie opuścić mieszkanie. Sen sprawi, że pies nie narozrabia, a po Waszym przyjściu będzie wypoczęty i gotowy do dalszej zabawy! Role spaceru może odegrać też wspólna zabawa – tory przeszkód czy aportowanie to tyko niektóre formy aktywności, które skutecznie sprawią, że Wasz zwierzak spędzi w legowisku długi czas…

Zabawki – niezbędnik samotnego pieska

Jeżeli opuszczasz swojego zwierzaka na długo, warto zaopatrzyć go w różnego typu zabawki, które zlikwidują stres, a tym samym zwalczą nudę.

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo opcji. Gwarantujemy, że każdy zwierzak znajdzie coś dla siebie. Warto zainwestować w „inteligentne” zabawki, które pobudzą mózg psiaka do działania! Idealnie sprawdzą się np. maty węchowe, do których możemy włożyć ulubione przysmaki naszego pupila. Zabawa polegająca na ich znalezieniu i zjedzeniu zajmie zwierzakowi dużo czasu i sprawi, że nie będzie on czuł się samotny. Kolejnym świetnym rozwiązaniem są gryzaki, oczywiście te przeznaczone dla piesków. Zapewniamy, że zabawę z nimi pokochają Twoje zwierzaki!

Pies słuchający radia…

Specjaliści są zgodni twierdząc, że psa uspokaja dźwięk radia czy telewizji. Jeżeli w Twoim mieszkaniu na porządku dziennym można usłyszeć te urządzenia – powinieneś zostawić je włączone, kiedy pies zostaje sam. Zużyją one troszkę więcej energii, ale sprawią, że Twój zwierzak poczuje się bezpieczniej. Pupil przyzwyczaja się do ich dźwięku i emocji, jakie mu towarzyszą podczas słuchania…

Jeżeli nasz piesek nie boi się ruchu ulicznego, okna zdecydowanie zostawmy otwarte. Unikajmy zamykania psa w małych pomieszczeniach – lepiej zostawić mu przynajmniej troszkę wolnej przestrzeni, z której będzie mógł spokojnie korzystać.

Spokojny pies to grzeczny pies

Nie możemy uniknąć niekiedy bolesnych rozłąk z naszych pupilem; możemy jednak umilić je naszemu zwierzakowi. Dzięki wdrożeniu naszych rad w życie możecie mieć pewność, że Wasz pupil będzie spokojny pod Waszą nieobecność, a po powrocie do mieszkania nie zastaniecie żadnych niemiłych niespodzianek.

Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać naszych zwierząt samych na zbyt długi czas. Podczas kilkudniowych wyjazdów powierzmy opiekę nas psem komuś zaufanemu, kto dobrze się nim zajmie.