Jak czyścić psu uszy?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Każdy opiekun psa wie, że utrzymanie w czystości psich uszu, jest bardzo ważnym elementem ich pielęgnacji i chroni przed rozwojem stanów zapalnych. Jeśli psy nie są przyzwyczajone do tego procesu, może on stanowić nie lada wyzwanie. 

Niektóre psy mają naturalnie zdrowe i czyste uszy, nie wymagające czyszczenia. Rasy z długimi uszami jak – Cavalier King Spaniel, Basset Hounds czy Cocker Spaniel są szczególnie narażone na gromadzenie się brudu a w konsekwencje występowanie infekcji.

Kiedy uszy psa wymagają czyszczenia?

Zbyt częste czyszczenie psich uszu, prowadzi do powstania podrażnień i wywoła efekt odwrotny do zamierzonego. Regularna obserwacja i ocena to podstawa w decyzji o sięgnięciu po zwilżony gazik. Zdrowe, nie wymagające czyszczenia ucho psa jest różowe, bezwonne, czyste, bez objawów zapalnych.

Wyczyścić należy ucho z którego brzydko pachnie, widoczne są złogi woskowiny a pies wyraźnie częściej potrząsa głową.

Wizyty u weterynarza wymaga czerwone, zaognione ucho z którego wyraźnie czuć nieprzyjemny zapach drożdży, a pies zachowuje się jakby odczuwał ból w tych okolicach.  Takie objawy mogą świadczyć o infekcji, pchłach, alergiach i samo czyszczenie może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Czym czyścić uszy psa?

Do samodzielnego, skutecznego wyczyszczenia psich uszu potrzebujemy tylko wacika lub gazy oraz odpowiedniego płynu. Nie stosuj wody utlenionej ani płynów na bazie alkoholu, mogą one podrażnić delikatną skórę.  Najlepszym wyborem będzie sól fizjologiczna lub przeciwbakteryjny/przeciwzapalny preparat, polecony przez weterynarza.

Jak prawidłowo czyścić uszy psa – poradnik.

  1. Usiądź na podłodze i posadź psa przy sobie. W przypadku dużych psów dobrze będzie aby siedział jednym bokiem do ściany.
  2. Chwyć jedno ucho i trzymaj pionowo aby wyprostować małżowinę uszną.
  3. Solidnie zwilżyj gazik lub wacik
  4. Jedną ręką trzymaj pewnie ucho a drugą wykorzystując gazik masuj podstawę ucha, poniżej otworu, usuwając widoczne zanieczyszczenia.
  5. Nagradzaj swojego psa jeśli się podporządkowuje. Pozwoli to z łatwością wykonywać ten zabieg w przyszłości.
  6. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, wiele salonów groomerskich oferuje takie usługi.