Jack Russell Terrier – charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Rasa psów, która została wyhodowana w Anglii około 200 lat temu, jej zadaniem było polowanie na lisy. John Russell chciał stworzyć wydajnego psa myśliwskiego, w rezultacie powstała rasa  odważnych, szybkich, zdeterminowanych i inteligentnych  psów, które podbiły serca ludzi.  Są niezwykle lojalne swoim właścicielom i szczególnie polecane dla aktywnych ludzi. Dzięki dużej inteligencji, świetnie nadają się do treningu posłuszeństwa i zwinności.

Waga i rozmiar psów rasy Jack Russell Terrier

Psy tej rasy ważą od 6 do 8 kilogramów a ich rozmiar oscyluje między 33-36 cm

Jack Russel Terrier – charakter

Drobny i porywczy psiak o żywej osobowości, emanujący energią. Jest niezwykle inteligentny, jednak jego upartość może być problemem podczas treningów. Przyjazny do ludzi, może być agresywny w stosunku do zwierząt, które uzna za swój łowiecki cel np. koty. Ze względu na swój nieustraszony charakter, może wdawać się w konfrontację z większymi psami co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.  Trenując psy tej rasy, należy robić to w krótkich, intensywnych sesjach gdyż szybko się nudzą. Jack Russell Terrier jest czuły i przyjacielski, nie okazuje żadnych cech nieśmiałości. Jak w przypadku każdego psa, zadbanie o wczesną socjalizację, pozwoli wyrosnąć mu na wszechstronnego psa. 

Aby prawidłowo opiekować się Jack Russell Terrierem, należy zaspokoić jego potrzeby fizyczne, psychiczne i emocjonalne poprzez:

 • Ćwiczenia – regularnie angażuj psa w spacery, zabawę czy interaktywne gry
 • Symulacja mentalna – unikniesz problemów behawioralnych poprzez stymulację umysłową, odbywając z nim regularne sesje treningowe
 • Szkolenie – socjalizacja i szkolenie w zakresie posłuszeństwa, powinny być wdrożone już w okresie szczenięcych lat.
 • Opieka zdrowotna – monitoruj stan zdrowia, wcześnie reagując na niepokojące objawy.
 • Odżywianie – zbilansowana dieta jest podstawą karmienia psów tej rasy. Nadmierne karmienie może prowadzić do otyłości
 • Bezpieczeństwo – zapewnij odpowiednie, ogrodzone miejsce w ogrodzie, gdzie pupil będzie mógł wyładowywać swoją energię.
 • Czas i uwaga – psy tej rasy uwielbiają towarzystwo i uwagę, dlatego należy spędzać z nimi czas i aktywnie angażować się w zabawę.

Nie nadają się do domów z małymi dziećmi, mogą być bardzo hałaśliwe, nieostrożnie traktowane mogą ” kąsać”. Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno psa tej rasy, należy dokładnie wytłumaczyć dzieciom jak należy postępować z pupilem.

Jack Russell Terrier – karmienie

Dorosłe psy tej rasy, powinny codziennie jeść około 1.5 szklanki wysokiej jakości karmy dla psów, podzielonej na 2 porcje.  ilość pożywienia jaką musi zjeść pies zawsze zależy od jego wielkości, wieku, budowy ciała, metabolizmu i poziomu codziennej aktywności fizycznej. Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody.

Jack Russell Terrier – choroby

Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, ale jak psy każdej rasy mogą być bardziej podatne  na wybrane choroby. Najczęstsze z nich to:

 • Choroba Legga – Calve’a – Perthesa 

Deformacja kuli stawu biodrowego, szczególnie popularny problem u małych ras. Choroba może prowadzić do zużycia i zapalenia stawów.

 • Głuchota

U niektórych psów tej rasy, można zaobserwować głuchotę. Ma to związek z białym umaszczeniem.  Ma to związek z genem, który oprócz koloru sierści ma wpływ na słuch. Jak postępować z głuchym psem można przeczytać tutaj:

 • Zwichnięcie rzepki

Kolejne częste schorzenie występujące u małych psów. Powodując kulawizn lub nieprawidłowy chód. Ciężkie przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. 

 • Jaskra

Choroba oczu, spowodowana zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym. Powoduje silny ból i prowadzi do ślepoty.  Leczenie obejmuje farmakoterapię lub interwencję chirurgiczną.

 • Zwichnięcie soczewki

Stan w którym soczewka, ulega przemieszczeniu w wyniku uszkodzenia więzadła utrzymującego ją w odpowiednim miejscu.  Schorzenie to wymaga zazwyczaj leczenia operacyjnego a w skrajnych przypadkach usunięcia gałki ocznej. 

Pielęgnacja psów rasy Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier ma 2 rodzaje sierści, gładką i szorstką.  Jest ona podwójna i składa się  podszerstka i włosa okrywowego.  Najczęściej spotykamy psy kolorze białym z łatami w kolorze rudym , czarnym,  czarno – podpalanym.  Dominująca biel, pozwalała myśliwym dostrzec ich na polu. Cotygodniowe szczotkowanie, wystarczy aby usunąć martwe i luźne włosy w przypadku obu tych typów sierści. Pozwala to zmniejszyć potrzebę częstych kąpieli. Pazury należy przycinać około raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli słyszymy charakterystyczny stukot na podłodze. Pozwala to utrzymać stopy psa w dobrej kondycji. Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia nazębnego i rozwoju chorób przyzębia należy myć psu zęby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Podczas pielęgnacji należy ocenić skórę psa pod kątem zaczerwienień czy ran, mogących świadczyć o występowaniu alergii.