Drgawki u psa. Co robić w razie wystąpienia?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Napady drgawkowe są jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych u psów. Jest to tymczasowe, mimowolne zaburzenie funkcjonowania mózgu, któremu towarzyszy niekontrolowana aktywność mięśniowa.

Jeśli często nawracają lub utrzymują się przez dłuższy czas, istnieje ryzyko uduszenia się psa a także zadławienia występującymi równolegle wymiotami.  Po napadzie pies może być splątany a nawet agresywny w stosunku do najbliższych.

Przyczyny drgawek u psa.

Powodów występowania napadów u psa może być wiele. Najczęściej diagnozowane przyczyny to:

 • Choroba dziedziczna
 • Niewydolność wątroby
 • Niewydolność nerek
 • Guzy mózgu
 • Hipoglikemia

Jak wygląda typowy przebieg napadu.

 1. Wystąpienie aury – podobnie jak ludzie, psy też odczuwają nadchodzący atak padaczki. W tym czasie są niespokojne, nerwowe często występuje nadmierne ślinienie.
 2. Napad padaczkowy – czas trwania może być różny i wynosić od kilku sekund do kilkudziesięciu minut. Objawia w różnej formie od zesztywnienia, wpatrywania w jeden punkt po utratę przytomności i drgawki całego ciała. Drgawki utrzymujące się kilka minut lub wiele krótkich napadów jeden po drugim nazywamy stanem padaczkowym.
 3. Stan po napadowy – Okres bezpośrednio po zakończeniu napadu. W tym czasie może wystąpić, ślinienie, niepokój, dezorientacja, agresja.

Co robić w razie wystąpienia drgawek?

W przypadku psa napotkanego na ulicy u którego nie możesz wykluczyć chociażby wścieklizny, lepiej zachować większe środki ostrożności – wyłącznie obserwować lub poinformować specjalistów.

Jeśli choroba dotyczy Twojego psa, możesz spokojnie do niego podejść. 

 • Nie wpadaj w panikę.
 • Zanotuj czas rozpoczęcia i zakończenia ataku, pomoże to w ustaleniu dalszej diagnozy i leczenia.
 • Unikaj wkładania czegokolwiek do pyska psa, łącznie  z rękami – istnieje możliwość ugryzienia.
 • Chroń psa przed urazami odsuwając go od krawędzi mebli czy schodów. Podłóż coś miękkiego pod głowę aby zamortyzować ewentualne uderzenia.
 • Po napadzie najlepiej przyciemnij światła, wyłącz wszystkie źródła hałasu i mów do psa uspokajająco. Trzymaj inne zwierzęta w osobnym pomieszczeniu. Pamiętaj, że po napadzie pies nie odzyskuje od razu pełnej świadomości i może wystąpić agresja.

Jeśli występuje stan padaczkowy, konieczne może być podanie leków sedacyjnych aby przerwać atak.  W takim przypadku obowiązkowy będzie kontakt z weterynarzem, ewentualnie samodzielna podaż jeśli takie posiadamy i umiemy się z nimi obchodzić.

Leczenie padaczki u psa.

Farmakologiczne leczenie rozpoczyna się zazwyczaj, jeśli napady zdarzają się częściej niż raz w miesiącu lub dochodzi do stanów padaczkowych.

Obecnie najczęściej stosowanymi lekami na padaczkę u psów są fenobarbital i bromek potasu.  Coraz większą popularność zyskują leki nowej generacji jak zonisamid i lewetyracetam

Rozpoczęta kuracja lekami przeciwdrgawkowymi musi być kontynuowana do końca życia. W przeciwnym razie występuje ryzyko nasilenia objawów neurologicznych.