Bichon Frise – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Bichon Frise to kochający ludzi, mały piesek uwielbiający psoty. Ze względu na śnieżno białą, puszystą sierść ( występują tylko w tym kolorze ) i kontrastujące z nią czarne oczy wygląda niemal jak maskotka.  Należą do rodziny psów Barbichon, która obejmuje Bichon Frise, Bolończyka, Hawańczyka i Maltańczyka oraz Coton De Tulear. Ich historia sięga XIV wieku, kiedy trafiły do Francji, dzięki żeglarzom, którzy zabrali je z Teneryfy. Od razu stały się ulubieńcami szlachty.  Na stałe zagościły na dworach w Francji, Anglii i Hiszpanii. Pupile tej rasy charakteryzują się dużą inteligencją i energią. Są odpowiednie nawet dla opiekunów bez doświadczenia w opiece nad zwierzętami.  Pomimo niewielkich rozmiarów, czas jaki należy im poświęcić na zabawę i aktywność fizyczną jest dość duży, proporcjonalny do miłości jaką potrafią okazywać ludziom.

Zawsze wesołe i zabawne, które cierpią gdy zostają dłużej same – specjaliści twierdzą, że jest to rasa szczególnie podatna na lęk separacyjny. 

Ze względu na nie zrzucanie sierści,  są bardzo cenione przez ludzi z alergią. Ich mały rozmiar sprawia, że doskonale nadają się do mieszkań jednak ze względu na ich energiczny temperament, wymagają dużej liczby ćwiczeń, zabaw i spacerów.

Jak już pisaliśmy wyżej, Bichony są bardzo inteligentne, dlatego nauka sztuczek i posłuszeństwa sprawia im ogromną przyjemność.  Trenując je należy być stanowczym ale delikatnym – łatwo zranić i zniechęcić do dalszych  ćwiczeń, tego wrażliwca.

Bichon Frise – Rozmiary

Przedstawiciele obu płci mierzą od 23 do 28 centymetrów. Waga natomiast oscyluje między 3 a 5,5 kg.

Bichon Frise – Charakter

Wesołe i przyjazne usposobienie to cecha, która wyróżnia go spośród wszystkich ras.  Uwielbia być kochany a jego wygląd sprawia, że serca miękną każdemu kto go spotka. Tak jak wspominaliśmy, psy źle znoszą samotność i wykazują dużą skłonność do występowania u nich lęku separacyjnego.  Pozostawiony na dłużej pupil, może rozładowywać stres niszcząc przedmioty wokoło.  Na temperament Bichona wpływa genetyka a także właściwy proces socjalizacji, który powinien przejść w szczenięcych latach. Im częstsze kontakty z innymi zwierzętami i ludźmi, tym szybciej uczy się właściwego zachowania w społeczeństwie.

Bichon Frise – Najczęstsze choroby

Ponieważ większość chorób i podatność na nie, zostaje przekazana z genami, decydując się na czworonoga powinniśmy wybierać sprawdzoną hodowlę i poznać historię rodziców.

Bichon Frise  cieszy się ogólnie dobrym zdrowiem. Jednak jak u każdej rasy, występują zwiększone tendencje do zapadania na pewne schorzenia takie jak:

  • Problemy z pęcherzem

Kamienie w nerkach i infekcje dróg moczowych są częstą przypadłością tej rasy. Może mieć to podłoże w złej diecie ( nadmiar białka, fosforu i magnezu ), skłonnościach do odkładania się złogów wapiennych czy zbyt rzadkim oddawaniem  moczu. 

Infekcje dróg moczowych są spowodowane zakażeniami bakteryjnymi. W przypadku problemu z oddawaniem moczu jak ból, duża częstotliwość prób wysikania się czy widoczny krwiomocz, należy zgłosić się niezwłocznie do weterynarza.

  • Zwichnięcie rzepki

Częsta dolegliwość u małych psów. Dochodzi do niej kiedy rzepka ( zazwyczaj w tylnych łapach) zmieni swoje położenie względem anatomicznego położenie. Może powodować ból, jednak wiele psów dobrze toleruje tą przypadłość. 

  • Alergie

Bichony należą do grupy psów alergików. Objawy uczulenia jak pokrzywka, obrzęk, letarg mogą wystąpić po kontakcie pewnymi przedmiotami, roślinami, zjedzeniu uczulającego pokarmu czy nawet po podaniu szczepionki.

  • Dysplazja stawu biodrowego

Choroba jest zazwyczaj dziedziczona dlatego, psy z tym schorzeniem nie powinny służyć jako reproduktory.  Jeśli pies cierpi na kulawiznę i ból w tylnych łapach, to może być to oznaką dysplazji i postępującego artretyzmu. Niektóre psy nie wykazują żadnych objawów i dopiero zdjęcie RTG, może ujawnić występowanie schorzenia.

  • Zaćma

Dotyka młode psy tej rasy. Zazwyczaj rozwija się do 6 roku życia.  Wymaga interwencji chirurgicznej. Podobnie jak inne choroby ma podłoże genetyczne.

Pielęgnacja Bichon Frise

Bichon Frise to rasa posiadająca podwójną sierść, jak wspominaliśmy występującą tylko w kolorze białym. Miękki i gęsty podszerstek oraz cienka warstwa wierzchnia.  Sierść odstaje od tułowia, nadając mu puchaty wygląd. 

Uważa się, że te psy nie zrzucają sierści co nie jest do końca prawdą. Została ona uwięziona w podszerstku i dlatego nie znajdziemy jej na podłodze ale regularne wyczesywanie ( 2 razy w tygodniu) jest konieczne aby nie doprowadzić do powstawania kołtunów. 

Jeśli chcemy zachować śnieżną biel sierści naszego pupila, wymaga on kąpieli po intensywnych zabawach na dworze. Ważne by kąpać psa zawsze po czesaniu a nie odwrotnie.

Częste kontrole i higiena uszu jest  konieczna aby nie doprowadzić do rozwoju infekcji. W przypadku brzydkiego zapachu, zaczerwienienia i objawów w postaci nadmiernego drapania się w tych okolicach przez psa, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Bichon Frise może też wymagać obcinania włosów rosnących w kanale słuchowym. 

Bichon Frise potrzebuje regularnych wizyt u groomera, który przystrzyże sierść co będzie miało pozytywny wpływ na wygląd jak i zdrowie psa. Wydzielina z oczu może gromadzić się na rzęsach i  sierści  wokół oczu, co w dalszej konsekwencji będzie drażniło oczy i prowadziło do ich podrażnień. 

Jak u wszystkich psów, również Bichony, wymagają regularnego szczotkowania zębów aby utrzymać je w czystości i zapobiec rozwojowi chorób jamy ustnej.  Należy to robić przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. 

Pazury jak u większości psów przebywających w domu i nie ścierających ich naturalnie, wymagają obcinania. Jeśli słyszysz stukanie o podłogę kiedy Twój pupil się porusza, to znak, że należy je skrócić.

Podczas pielęgnacji swojego psa, dokładnie sprawdzaj jego skórę pod kątem, zaczerwień, ran czy wysypki. Bichony to psy podatne na alergię, więc bardzo ważnym jest aby wcześnie dostrzec objawy i wyeliminować alergen.

Bichon Frise – Kontakt z dziećmi

Bichony kochają ludzi, nawet tych najmniejszych. Należy pamiętać, że ze względu na swój malutki rozmiar są narażone na nieumyślne zranienie. Należy uświadamiać dzieci jak postępować ( szczególnie z szczeniakami ) aby zarówno pupile jak i dzieci były bezpieczne.