Akita – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Akita to rasa dużych dostojnych psów wywodzących się z Japonii, gdzie są uważane za skarb narodowy. Z charakteru odważny i zdeterminowany, był szkolony do polowań na dziki a nawet niedźwiedzie. Dobrze wyszkolony jest naprawdę lojalnym członkiem rodziny.

Wygląd zewnętrzny.

Szczeniaki Akity ze względu na swoją puszystą sierść, zaokrągloną sylwetkę i nieproporcjonalnie duże łapy skradły niejedno serce. Wysokość Akity waha się od 60 do 71 centymetrów a waga w zależności od płci – od 25 do 45 kilogramów. Ma masywną głowę z szeroką kufą, spiczaste uszy i małe, głęboko osadzone brązowe oczy. Jego gruba podwójna sierść wymaga regularnego szczotkowania. Charakterystyczny dla tej rasy ogon, układa się w puszysty lok. Akita amerykańska różni się od japońskiej tym że jest większa i może mieć dowolny kolor podczas gdy Akita Inu jest zwykle czerwona, pręgowana lub biała. 

Temperament.

Akita jest dużym i odpowiedzialnym psem, hodowanym do polowań i pilnowania domów. Jest to doskonały pies rodzinny, uwielbiający spędzać czas ze swoimi właścicielami. Jednak kiedy w domu pojawi się inne zwierze mogą być zazdrosne. 

Psy tej rasy bardzo lubią dzieci jednak jeśli będą przez nie źle traktowane mogą odpowiedzieć agresją.

Naturalne potrzeby.

Akity uwielbiają spędzać czas na zewnątrz, więc dom z dużym ogrodem jest dla nich idealnym miejscem. W dodatku kochają zimę i zabawy na śniegu. W domu lub mieszkaniu podążają za właścicielem, nie odstępując go nawet na krok. Ze względu na silny instynkt łowiecki, idąc z nim na spacer, pies powinien być zawsze na smyczy i pod obserwacją. Jest to dość cicha rasa i rzadko szczeka bez powodu.

Pielęgnacja i czyszczenie

Pielęgnacja akity nie jest strasznie trudna, jednak trzeba mieć na uwadzę, że psy tej rasy zrzucają sierść, a 2-3 razy do roku robią to dość intensywnie. Cotygodniowe szczotkowanie pozwala utrzymać sierść akity w zdrowiu a mieszkanie w czystości. Pies powinien być kąpany co najmniej raz na 3 miesiące. Jeśli ich nie ściera to raz w miesiącu należy przyciąć pazury a raz w tygodniu kontrolować uszy pod względem brudu i nieprzyjemnego zapachu – mogącego świadczyć o infekcji bakteryjnej. Uszy powinny być przecierane raz w tygodniu, wacikiem nawilżonym środkiem o neutralnym PH. Ważne aby już od szczenięcych lat rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne psa.

Zdrowie.

Psy rasy Akita uchodzą ogólnie za zdrowe ale jak wszystkie rasy są szczególnie narażone na pewne schorzenia:

  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Skręt żołądka
  • Niedoczynność tarczycy
  • Zapalenie gruczołów łojowych

Decydując się na psa tej rasy musisz pamiętać, że:

  • Akita może być agresywna w stosunku do innych psów a szczególnie do osobników tej samej płci. Będzie potrzebować resocjalizacji aby przezwyciężyć to zachowanie.
  • Nie jest to dobry wybór na „pierwszego psa”.
  • Pozytywna socjalizacja i konsekwentny trening są niezbędne dla tej rasy.
  • Źle traktowany odpowiada agresją.
  • Dłuższe patrzenie w oczy psu, jest przez niego uznawane za wyzwanie na które odpowiada agresją.