Cane Corso – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Cane Corso to stara włoska rasa psów w typie mastifa. Została stworzona do pilnowania posesji oraz polowań na dużą zwierzynę jak dzik. Mówi się, że pochodzą od rzymskich psów bojowych. Są to duże czworonogi, najlepiej nadające się dla doświadczonych właścicieli, posiadających dom z ogrodzeniem. Cane Corso to psy pracujące, które potrzebują zadań, inaczej swoją energię szybko zaczną wyładowywać na swój sposób, co może być destrukcyjne – kopanie dziur/gryzienie przedmiotów.

Cane Corso to psy rodzinne, które obdarzą miłością i lojalnością tylko swoich domowników. Nie należy oczekiwać, że będzie potulny dla obcych ludzi.

W 1993 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Cane Corso.

Cane corso a rodzina z dziećmi

Odpowiednio wychowany i wyszkolony pies tej rasu, może być świetnym przyjacielem i czułym opiekunem dla dzieci.  W przypadku zabawy dzieci z przyjaciółmi na podwórku, pies powinien być zamknięty. Niektóre sytuacje może odebrać jako zagrożenie dla domowników i wkroczyć w obronie, co nie skończy się dobrze. Dzieci powinny wiedzieć że do żadnego psa nie podchodzi się podczas jedzenia. 

Cane Corso będzie tolerował inne psy lub koty jeśli się z nimi wychowa. Obce zwierzęta może potraktować jako ofiarę, dlatego ważne aby nie miał styczności z pupilami sąsiadów.

Wymiary Cane Corso

Cane Corso to duże, muskularne psy. Samce mają do 70 cm w kłębie a samice są niewiele mniejsze i sięgają 66 centymetrów. Waga zależy od rozmiaru i dochodzi do 55 kilogramów.

Osobowość

Corso to psy energiczne, temperamentne, gotowe stawić czoło każdemu wyzwaniu.  Ten wulkan energii, wymaga wychowania pod nadzorem pewnego i konsekwentnego właściciela.

W niewłaściwych rękach może stać się agresywny i być zagrożeniem dla społeczeństwa. Zdarzały się przypadki śmiertelnego pogryzienia  człowieka, przez psy tej rasy.

Wczesna socjalizacja jest wymagana. Zanim pies skończy 4 miesiąc życia powinien dużo czasu spędzać z innymi zwierzętami i ludźmi. Pozwoli mu to w dorosłym życiu uniknąć lęku, mogącego zmienić się w agresję.

Zdrowie psów rasy Cane Corso

Cane Corso cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem. Podobnie jednak jak inne psy, mogą być podatne na pewne schorzenia. U tej rasy istnieje szczególne ryzyko wystąpienia:

  • Dysplazji stawów biodrowych
  • Problemów z powiekami
  • Świerzbu
  • Nadmiernych wzdęć

Psy tej rasy żyją średnio od 10 do 12 lat

Opieka nad Cane Corso

Ta stworzona do pracy rasa psów, wymaga dużej ilości aktywności fizycznej aby pozostać w formie. Energiczny spacer 2 razy dziennie to absolutne minimum, które powinno zostać zapewnione przez właściciela. W przypadku szczeniaków należy pamiętać, że ich układ mięśniowo – szkieletowy jest w pełni rozwinięty po ukończeniu 18 miesiąca życia. Dlatego nie powinny być zbytnio forsowane na spacerach.

Stymulacja umysłowa powinna zawierać uczenie się sztuczek lub uprawianie psiego sportu.

Opiekując się dużym psem, należy mieć świadomośc, że jego utrzymanie jest znacznie droższe niż małych pupili. Wizyty u weterynarza, dawki leków (większe ze względu na wagę) czy ilość karmy jaką potrafi pochłonąć może nadszarpnąć nasz budżet.

Karmienie

Aby zapewnić odpowiednią wagę psa, powinien być karmiony 2 razy dziennie. Psy nie powinny mieć dostępu do jedzenia przez cały czas, jak to bywa  w przypadku miski z wodą. Dzienna porcja suchej karmy, wynosi około 5 szklanek – podzielonych  na 2 porcje.

Oczywiście to ile pies ma zjeść, zależy głównie od jego stylu życia a więc  przede wszystkim aktywności fizycznej i aktualnej wagi.

Pielęgnacja Cane Corso

Cane Corso mają, krótką, sztywną sierść zazwyczaj w kolorze czarnym lub szarym. 2 razy w do roku zrzuca ją intensywnie.

Co najmniej 2 razy w tygodniu, psy powinny mieć szczotkowane zęby aby zapobiec nagromadzeniu się kamienia i w dalszej kolejności rozwoju próchnicy.

Jeśli pies nie ściera pazurów naturalnie, konieczne może być ich obcinanie raz w miesiącu.

Wymagana jest kontrola uszu pod kątem zaczerwienienia i brzydkiego zapachu –  mogącego świadczyć o infekcji. Ucho zewnętrzne powinno być przecierane wacikiem, zwilżonym środkiem o naturalnym pH.  Oczy muszą być czyste, bez zaczerwienień.