Canlusso

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Kup teraz i skorzystaj z obniżki o 50 PLN na wszystkie legowiska i foteliki!

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Leksykon chorób, Zdrowie

Nietrzymanie moczu u psa. Przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu, to sytuacja gdy pies mimowolnie traci kontrolę nad pęcherzem. Może występować z różnym nasileniem – od małego wycieku po duże ilości moczu. Nietrzymanie moczu jest zazwyczaj spowodowane chorobą, chociaż u młodych psów może być spowodowane emocjami. Najczęstsze przyczynym nietrzymania moczu u psa: Objawy chorobowego nietrzymania moczu u psów Najbardziej widocznym objawem tego problemu jest kapanie moczu. Można też zauważyć zwiększoną częstotliwość lizania okolic cewki moczowej. Biorąc psa do weterynarza warto wcześniej zaobserwować jego zachowania aby umieć odpowiedzieć na następujące pytania: Nie leczony problem nietrzymania moczu może doprowadzić do zakażenia pęcherza moczowego lub nerek. Które psy są najbardziej podatne na występowanie problemu z moczem Nietrzymanie moczu może przytrafić się każdemu psu, jednak niektóre czworonogi są szczególnie narażone. Suki w średnim i starszym wieku są szczególnie podatne na tak zwany problem nietrzymania moczu po sterylizacji.  Przyczyną jest niski poziom estrogenu a w konsekwencji utrata napięcia mięśniowego w cewce moczowej.  Kolejną przyczyną może być słaby pęcherz.  Nietrzymanie moczu u suk po sterylizacji, weterynarze nazywają niewydolnością mechaniczną cewki moczowej. Mechaniczna niewydolność cewki moczowej może być spowodowana: Rasy psów, szczególnie narażone na problemy z nietrzymaniem moczu: Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu u psów Udając się do weterynarza z pewnością wykona on szereg badań oraz zbierze dokładny wywiad zanim postawi diagnozę.  Może zlecić między innymi: Po postawieniu diagnozy, weterynarz wdroży odpowiednie leczenie i będzie to: Domowe sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u psa:

Opieka nad pupilem

Brak apetytu u psa. Dlaczego pies nie je?

Jeżeli pies przestał jeść lub je znacznie mniej niż zwykle, nie zawsze musi oznaczać to coś złego, jednak warto obserwować psa i ocenić czy problem się utrzymuje.  Apetyt psa jest regulowany przez złożony mechanizm za który odpowiada mózg i hormony. Wpływ na apetyt mogą mieć choroby,  zmiany środowiskowe, warunki behawioralne lub problem z podawanym jedzeniem.  W przypadku kiedy pies nie je, zadaniem specjalisty będzie ocena czy powodem jest brak apetytu czy schorzenie uniemożliwiające jedzenie. Możemy wyróżnić 3 stany, które dotyczą problemów z jedzeniem u psów: Jak długo pies wytrzyma bez jedzenia Jeśli pies pije wodę, to bez jedzenia może wytrzymać do 5 dni. Uznaje się, że jeśli przez 2 dni, pies nic nie je należy skontaktować się z weterynarzem. W przypadku szczeniąt i psów chorych na cukrzycę pomijanie posiłków jest groźne i należy reagować jak najszybciej. Przyczyny przez które pies nie je jedzenia 3.Zmiany środowiskowe Kiedy skontaktować się z weterynarzem Jeśli wystąpiły dodatkowe objawy jak wymioty,biegunka czy letarg, powinieneś zrobić to od razu. W przypadku braku niepokojących objawów, spróbuj w pierwszej kolejności zachęcić psa do jedzenia poprzez: Jeśli pies nadal nie jest zainteresowany jedzeniem, pomimo upływu 2 dni, skontaktuj się z weterynarzem. Specjalista w pierwszej kolejności musi rozróżnić stany powodujące brak apetytu a schorzenia blokujące możliwość jedzenia.

Opieka nad pupilem

Jak dobrać odpowiednią obroże dla psa?

Dobrze dopasowana obroża pod względem materiału i rozmiaru, to zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pupila. Zbyt ciasna obroża wywołuje duży dyskomfort, utrudnia oddychanie i wpływa na negatywne zachowanie ze strony psa.  Za duży rozmiar to przestrzeń między szyją a obrożą, w którą mogą dostać się ciała obce np. gałęzie i wywołać podrażnienia. Psy posiadające za dużą obroże mogą się z niej łatwo uwolnić. Wybór odpowiedniego rozmiaru Odpowiedni pomiar szyi oraz dodanie marginesu to klucz w doborze najlepszego rozmiaru. Odpowiedni pomiar szyi oraz dodanie marginesu to klucz w doborze najlepszego rozmiaru. Kupno odpowiedniego rozmiaru W ofercie Canlusso można znaleźć obroże o długości od 20 do 58 cm w różnym zakresie regulacji  lub dopasowane na wymiar. Używane do ich produkcji materiały BioThane oraz taśmy nośne premium, zapewniają komfort, wygodę noszenia oraz niezwykłą wytrzymałość. Szerokość obroży Szerokość materiału z którego została wykonana obrożą, to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas jej wybierania. W ofercie Canlusso można znaleźć obroże o szerokości 15mm, 19mm, 25mm i 35mm. Najmniejsze z nich zalecane są dla psów ras miniaturowych, są lekkie i nie krępują ruchów. Duże psy lepiej będą czuły się w obroży której szerokość, to 35 mm.  Klamra metalowa czy plastikowa Ze względu na swój ciężar i dźwięki jakie podczas ruchu wydają metalowe klamry – co rozprasza  i denerwuje psa, nie są one rekomendowane przez behawiorystów. Plastikowa klamra, jest równie wytrzymała a do tego lekka i zapewnia bezdźwięczne użytkowanie. Regularnie sprawdzaj rozmiar Psy które rosną będą wymagały regulacji obroży lub kupna większej. Pamiętaj, obroże u dorosłych czworonogów, też wymagają kontroli  w przypadku przybierania na wadze lub jej spadku.

Leksykon chorób

Zapalenie spojówki u psa. Przyczyny, objawy, leczenie.

Zapalenie spojówki to jedna z najczęstszych chorób dotykająca oka, niektóre psy mają nawet predyspozycje genetyczne do występowania tego schorzenia. Spojówka czyli błona śluzowa, pokrywająca białą część gałki ocznej i wyścielającą powiekę. Psy mają trzecią powiekę – błonę mrugającą w wewnętrznym kąciku oka. U zdrowego psa, spojówka jest słabo widoczna i ma jasnoróżowy kolor.  W przypadku wystąpienia schorzenia, pojawia się obrzęk a spojówka przyjmuje mocno czerwony kolor.  Objawy zapalenia spojówek u psa. Zapalenie spojówki u psów  często obejmuje jedno i drugie oko, jednak można też spotkać schorzenie, które dotyka tylko jednego oka. Choroba objawia się: Dodatkowo objawom może towarzyszyć wydzielina z nosa, kichanie lub kaszel. Rozpoznanie zapalenia spojówki u psa W pierwszej kolejności specjalista musi rozpoznać czy jest to zapalenie spojówki pierwotne czy wtórne, Jeśli schorzenie powstaje w wyniku innej choroby, która prowadzi do uszkodzenia powieki lub oka, to mówimy o wtórnym zapaleniu spojówki. Dokładne badanie oka i otaczających go struktur wykonuje się za pomocą oftalmoskopu.  Przyczyny zapalenia spojówki u psa Zapalenie spojówki leczenie Leczenie ukierunkowuje się na zwalczanie przyczyny. Obejmuje leki stosowane miejscowo i doustnie. Powszechnie stosuje się miejscowo antybiotyki, maści lub krople do oczu, dodatkowo niektórym psom przepisuje się sterydowe środki przeciwzapalne. Zapalenie spojówki spowodowane alergią, nalezy leczyć, identyfikując  w pierwszej kolejności czynnik wyzwalający i eliminując go.   Wtórne zapalenie spojówki wymaga leczenia pierwotnego problemu –  przykładowo psy z nieprawidłowościami powiek będą wymagać korekcji chirurgicznej.  Zespół suchego oka wymaga leków których zadaniem będzie stymulacja wytwarzania łez. Zapalenie spojówki rokowanie Większość przypadków zapalenia spojówki ma bardzo dobre rokowanie, objawy ustępują a pies wraca do pełni zdrowia. Przewlekłe nawracające zapalenie spojówki może być trudniejsze do wyleczenia i wymaga prawidłowego rozpoznania.  Choroba spowodowana alergią lub zespołem suchego oka może wymagać terapii przez całe życie. Jeśli występuje problem chirurgiczny, przeprowadzenie operacji to podstawa leczenia.

Rasy psów

Jack Russell Terrier – charakter, pielęgnacja, choroby

Rasa psów, która została wyhodowana w Anglii około 200 lat temu, jej zadaniem było polowanie na lisy. John Russell chciał stworzyć wydajnego psa myśliwskiego, w rezultacie powstała rasa  odważnych, szybkich, zdeterminowanych i inteligentnych  psów, które podbiły serca ludzi.  Są niezwykle lojalne swoim właścicielom i szczególnie polecane dla aktywnych ludzi. Dzięki dużej inteligencji, świetnie nadają się do treningu posłuszeństwa i zwinności. Waga i rozmiar psów rasy Jack Russell Terrier Psy tej rasy ważą od 6 do 8 kilogramów a ich rozmiar oscyluje między 33-36 cm Jack Russel Terrier – charakter Drobny i porywczy psiak o żywej osobowości, emanujący energią. Jest niezwykle inteligentny, jednak jego upartość może być problemem podczas treningów. Przyjazny do ludzi, może być agresywny w stosunku do zwierząt, które uzna za swój łowiecki cel np. koty. Ze względu na swój nieustraszony charakter, może wdawać się w konfrontację z większymi psami co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.  Trenując psy tej rasy, należy robić to w krótkich, intensywnych sesjach gdyż szybko się nudzą. Jack Russell Terrier jest czuły i przyjacielski, nie okazuje żadnych cech nieśmiałości. Jak w przypadku każdego psa, zadbanie o wczesną socjalizację, pozwoli wyrosnąć mu na wszechstronnego psa.  Aby prawidłowo opiekować się Jack Russell Terrierem, należy zaspokoić jego potrzeby fizyczne, psychiczne i emocjonalne poprzez: Nie nadają się do domów z małymi dziećmi, mogą być bardzo hałaśliwe, nieostrożnie traktowane mogą ” kąsać”. Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno psa tej rasy, należy dokładnie wytłumaczyć dzieciom jak należy postępować z pupilem. Jack Russell Terrier – karmienie Dorosłe psy tej rasy, powinny codziennie jeść około 1.5 szklanki wysokiej jakości karmy dla psów, podzielonej na 2 porcje.  ilość pożywienia jaką musi zjeść pies zawsze zależy od jego wielkości, wieku, budowy ciała, metabolizmu i poziomu codziennej aktywności fizycznej. Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody. Jack Russell Terrier – choroby Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, ale jak psy każdej rasy mogą być bardziej podatne  na wybrane choroby. Najczęstsze z nich to: Deformacja kuli stawu biodrowego, szczególnie popularny problem u małych ras. Choroba może prowadzić do zużycia i zapalenia stawów. U niektórych psów tej rasy, można zaobserwować głuchotę. Ma to związek z białym umaszczeniem.  Ma to związek z genem, który oprócz koloru sierści ma wpływ na słuch. Jak postępować z głuchym psem można przeczytać tutaj: Kolejne częste schorzenie występujące u małych psów. Powodując kulawizn lub nieprawidłowy chód. Ciężkie przypadki wymagają interwencji chirurgicznej.  Choroba oczu, spowodowana zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym. Powoduje silny ból i prowadzi do ślepoty.  Leczenie obejmuje farmakoterapię lub interwencję chirurgiczną. Stan w którym soczewka, ulega przemieszczeniu w wyniku uszkodzenia więzadła utrzymującego ją w odpowiednim miejscu.  Schorzenie to wymaga zazwyczaj leczenia operacyjnego a w skrajnych przypadkach usunięcia gałki ocznej.  Pielęgnacja psów rasy Jack Russell Terrier Jack Russell Terrier ma 2 rodzaje sierści, gładką i szorstką.  Jest ona podwójna i składa się  podszerstka i włosa okrywowego.  Najczęściej spotykamy psy kolorze białym z łatami w kolorze rudym , czarnym,  czarno – podpalanym.  Dominująca biel, pozwalała myśliwym dostrzec ich na polu. Cotygodniowe szczotkowanie, wystarczy aby usunąć martwe i luźne włosy w przypadku obu tych typów sierści. Pozwala to zmniejszyć potrzebę częstych kąpieli. Pazury należy przycinać około raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli słyszymy charakterystyczny stukot na podłodze. Pozwala to utrzymać stopy psa w dobrej kondycji. Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia nazębnego i rozwoju chorób przyzębia należy myć psu zęby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Podczas pielęgnacji należy ocenić skórę psa pod kątem zaczerwienień czy ran, mogących świadczyć o występowaniu alergii.

Żywienie psiaków

Czy psy mogą pić gazowaną wodę?

Woda i napoje gazowane są niezwykle popularne w codziennej diecie człowieka. Dlatego czy mając pod ręką tylko wodę gazowaną, możemy nią poczęstować naszego pupila? Odpowiedź brzmi tak, od czasu do czasu można poczęstować psa wodą gazowaną, jednak jej regularne spożywanie przez pupila, może nieść ze sobą pewne konsekwencje, które przedstawimy poniżej. Jak powstaje woda gazowana Napoje gazowane powstają w procesie wysycenia, zwykłej wody źródlanej lub mineralnej dwutlenkiem węgla. W zależności od intensywności nasycenia, wodę gazowaną możemy podzielić na nisko, średnio i wysoko nasyconą. Na rynku jest ogromna ilość producentów wód gazowanych, których produkty będą się różnić od siebie między innymi substancjami dodatkowymi jak mikroelementy. Kiedy spożywanie wody gazowanej przez psa, może być dla niego groźne Duże ilości wypijanej wody gazowanej, sprawiają, że w żołądku psa gromadzą się gazy. W przeciwieństwie do ludzi, którzy w takiej sytuacji mogą się ich pozbyć poprzez tak zwane . beknięcie, psy mają z tym duży problem.  Oprócz bolesnego dyskomfortu, który może wystąpić, szczególnie u dużych psów istnieje ryzyko rozwoju skrętu żołądka – https://canlusso.pl/skret-zoladka-u-psa-przyczyny-objawy-postepowanie/ Oprócz problemów żołądkowych, picie często dużych ilości wody gazowanej, może prowadzić do erozji szkliwa zębowego. To z kolei generuje kolejne schorzenia w obrębie jamy ustnej w postaci:  Spożycie nadmiernej ilości wody gazowanej, jest groźne, dlatego należy obserwować psa pod kątem wystąpienia objawów niepokojących  takich jak: W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować stan zdrowia psa z weterynarzem. Smakowa woda gazowana, czy jest bezpieczna dla psa? Nie powinno podawać się psom, żadnych słodkich, smakowych napojów. Wiele z nich ma dużą ilość substancji dodatkowych jak ksylitol, który jest toksyczny dla czworonogów. Może to prowadzić do powikłań zagrażających życiu, poprzez wywołanie hipoglikemii.  Podsumowując, jednorazowe podanie niewielkiej ilości wody gazowanej psu, jest bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Należy unikać wprowadzenia na stałe do diety psa – pojenia go wodą gazowaną i umożliwienia mu naraz wypicia jej dużej ilości. Gazowane napoje smakowe, ze względu na zawarte substancje słodzące są całkowicie zabronione.

Opieka nad pupilem

Kastracja psa – kiedy jest konieczna?

Czym jest kastracja psa? Kastracja to termin medyczny oznaczający zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu obu jąder u samca psa w celu sterylizacji, czyli uczynienia go bezpłodnym. Kto powinien rozważyć kastrację swojego psa Jeśli posiadasz psa płci męskiej jako zwierzę domowe, powinieneś rozważyć kastrację. Psy przewodnicy pomagające osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu są zawsze kastrowane i oczywiście nie wpływa to na ich zdolność wykonywania swoich obowiązków. Zabieg ma wiele zalet zdrowotnych dla psa, najważniejsze z nich to: Kastracja oprócz profilaktycznego działania, ma również zastosowanie w leczeniu niektórych chorób jak: Wady i ryzyko jakie niesie za sobą kastracja Istnieją badania naukowe, które mówią o ryzyku wystąpienia niektórych schorzeń u kastrowanych psów takich jak: Kastracja jest poważna operacją, przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym. W przypadku stosowania środków znieczulenia ogólnego zawsze istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, mogących skończyć się śmiercią pupila. Jednak ryzyko ich wystąpienia jest bardzo niskie. Obecnie kastracja chirurgiczna jest jedynym zabiegiem wykonywanym w celu sterylizacji psa. Kiedy najlepiej przeprowadzić kastrację i jak wygląda zabieg Optymalny wiek psa, kiedy ten powinien zostać poddany kastracji, powinien być oceniany i zalecany przez specjalistę weterynarii. Przygotowując czworonoga do zabiegu. weterynarz pobierze krew w celu wykonanych podstawowych badań przed znieczuleniem ogólnym. Pies otrzyma wkłucie dożylne i zostanie zaintubowany. Operacja będzie polegać na dokonaniu małego nacięcia pod moszną i usunięciu jąder. Następnie powstała rana zostanie zaszyta, zazwyczaj przy użyciu szwów wchłanialnych. Po zabiegu, psu należy zapewnić odpoczynek i ograniczoną aktywność fizyczną przynajmniej przez 10 dni.  Weterynarz może zalecić noszenie przez psa specjalnego kołnierza, który będzie chronił przed lizaniem powstałej po zabiegu rany.

Szkolenie psa

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy. Trening w kilku krokach.

Niezależnie czy ćwiczysz ze szczeniakiem czy dorosłym psem, którego adoptowałeś ze schroniska, regularny i przemyślany  trening oraz cierpliwość w każdym przypadku przynosi zadowalające rezultaty.  Prawidłowe chodzenie na smyczy, to czynność, którą musi znać każdy pies. Pozwala, to na komfortowe, wspólne poruszanie się oraz zapewnia bezpieczeństwo pupilowi. Niezależnie gdzie spacerujesz – miasto czy wieś, Twój pies zawsze powinien chodzić na smyczy. Nauczenie go chodzenia przy Twoim boku wymaga czasu, ale późniejsze spacery są o wiele przyjemniejsze niż ciągła walka z psem, który nie rozumie dlaczego nie może biec swobodnie. Chodzenie na smyczy – poradnik krok po kroku Wiele osób wybiera treningi wspomagane tzw. klikerem. Daje to jasny sygnał psu, że wykonał coś dobrze i otrzyma nagrodę. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, wybierz jedno słowo, którym będziesz chwalił psa za dobrze wykonane zadanie. Pamiętaj o jak najszybszym wypowiedzeniu go i nagrodzeniu przysmakiem, zaraz po wykonaniu przez pupila poleconej czynności. Jeśli Twój pies nie chodził nigdy w obroży lub szelkach, zacznij od treningu ich noszenia. Będąc w domu, wybierz spokojne miejsce i załóż obroże lub szelki po czym nagradzaj psa.  Na kilka chwil zapinaj smycz aby ograniczyć swobodę ruchu pupila. Powtarzając czynność, za każdym razem nagradzaj pupila, co pozwala skojarzyć mu noszenie spacerowych akcesoriów z czymś przyjemnym. Zanim zaczniesz spacerować ze swoim pupilem, musisz nauczyć go zwracać uwagę na Ciebie i Twoje polecenia. Zapnij smycz i czekaj aż pies spojrzy na Ciebie a następnie nagradzaj go i chwal.  Powtarzaj czynność aż do momentu gdy pies zrozumie, że patrzenie na Ciebie równa się smakołyk.  Trening chodzenia na smyczy, najlepiej rozpocząć od spacerowania do tyłu.  Pozwala to zainicjować ruch bez zachęcanie psa do ciągnięcia. Kiedy zapniesz smycz, cofnij się kilka kroków a kiedy pupil za Tobą podąży, nagradzaj go smakołykiem i słowną pochwalą. Stopniowo zwiększaj ilość kroków jakie wykonasz do tyłu. Reakcja na Twoje polecenie, to podstawa udanych spacerów i kontroli nad pupilem. Ćwicz przywoływanie, rzucając smakołyk przed siebie. Kiedy pies go zje zawołaj pupila i wręcz kolejny chwaląc go, tak aby kojarzył Twoje zawołanie z czymś przyjemnym. Oczywiście ćwiczenia wykonuj z zapiętą do obroży lub szelek smyczą. Jeśli Twój pies opanuje już podstawy chodzenia na smyczy w domu, przenieś trening na zewnątrz. Pamiętaj o wyborze miejsca, gdzie nie będzie zbyt wielu bodźców rozpraszających Twojego pupila. Ćwicz chodzenie przez parę metrów, zatrzymanie się oraz zwracanie na siebie uwagi. Jeśli pies idzie spokojnie, po paru krokach zatrzymaj się, zaczekaj aż zwróci na Ciebie uwagę a następnie pochwal i wręcz smakołyk. Trenuj z psem wychodzą na coraz dłuższe spacery.  Pamiętaj aby stale zaznaczać i wzmacniać smakołykiem i pochwałą, dobrze wykonane przez niego czynności. Trenując i będąc cierpliwym już po kilku/ kilkunastu dniach, Twój pupil będzie Twoim ulubionym kompanem do spacerów. Stopniowo należy zmniejszać ilość przysmaków jakie pies otrzymuje podczas spacerów, jednak warto zawsze mieć je  przy sobie, aby od czasu do czasu wzmocnić dobre zachowanie psa, będącego na spacerze.

Żywienie psiaków

Czy psy mogą jeść chipsy lub frytki?

Chrupiące przekąski z smażonych ziemniaków jak chipsy czy frytki, są pyszną przekąską lub  dodatkiem do dań.  Jednak czy możemy się nimi podzielić z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Każdy opiekun wie, jak zachowuje się pupil kiedy otworzymy przy nim paczkę chipsów,  od razu prosi  o poczęstowanie.  Same produkty z ziemniaków  nie  są toksyczne ani szkodliwe, jednak dodatki jakie zostały zastosowane aby osiągnąć docelowy smak już mogą szkodzić. Dużą ilość soli może prowadzić u psów do zatrzymania wody w organizmie i wzrostu ciśnienia tętniczego a tłuszcz może prowadzić do zapalenia trzustki o czym można przeczytać tutaj: Oczywiście wszystko zależy od dawki, pojedyncze epizody jedzenie chipsów czy frytek nie będą miały żadnego wpływu na zdrowie pupila.  O wartościach odżywczych ziemniaków i możliwości wdrożenia ich do diety psa można przeczytać tutaj: Dlaczego chipsy lub frytki mogą zaszkodzić? Psy uwielbiają słone przekąski, jednak zatrucie solą stanowi dla nich realne zagrożenie. Opakowanie chipsów może zawierać 390 mg sodu czyli o 190 więcej niż dopuszczalna wartość dla przeciętnego psa ważącego 15 kg. Podobnie rzecz ma się z ilością tłuszczu, która również będzie ponad dopuszczalną dzienną normę. Objawy zatrucia solą Jeśli pies zjadł na raz dużą ilość chipsów lub frytek , należy obserwować go pod kątem możliwości wystąpienia zatrucia. Pierwsze objawy jakie mogą w tym przypadku wystąpić, to: Przedawkowanie soli, może nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia nerek. W przypadku wystąpienia objawów, należy udać się do weterynarza oraz zapewnić psu dostęp do świeżej wody, od razu po zorientowaniu się, że zjadł dużą ilośćj słonej przekąski. Jak zrobić zdrowe chipsy dla psa? Jeśli pies uwielbia chrupiące przekąski, można samemu wykonać dla niego chipsy. Najlepszym do tego składnikiem będą bataty. Wystarczy pokroić je na cienkie plasterki tak aby po upieczeniu stały się chrupiące.  Pokrojone cienko bataty rozkładamy  na blasze, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 130 stopni i piec około 2 – 3 godzin. Czas pieczenie należy ocenić samemu obserwując kruchość chipsów, im grubiej będą pokrojone tym będą wymagać dłuższego pieczenia.

Leksykon chorób, Zdrowie

Infekcja i zapalenie ucha u psa

Najczęstszą chorobą przewodu słuchowego u psów jest zapalenie ucha zewnętrznego.  Dochodzi do niego, gdy warstwa komórek wyścielająca zewnętrzny kanał słuchowy ulega stanowi zapalnemu.  Najczęstsze objawy świadczące o problemie to: Pies może odczuwać swędzenie i ból, Choroba może dotyczyć jednego lub obu uszu i wystąpić nagle lub stopniowo się nasilać.  Najczęstsze przyczyny infekcji i zapalenia ucha  Kształt małżowiny usznej, może predysponować psy do rozwoju stanów zapalnych w uszach. Jak specjalista diagnozuję chorobę Weterynarza za pomocą szczegółowego  wywiadu oraz dokładnego badanie fizykalnego – psu często należy podać leki sedatywne i wykonać badanie  za pomocą otoskopu. Ma możliwość identyfikacji ciał obcych,  infekcji pasożytniczych, zanieczyszczeń, infekcji bakteryjnych oraz pękniętych błon bębenkowych. Podczas badania specjalista pobiera tkanki do badań przesiewowych.  Ciemna wydzielina z ucha świadczy o infekcji drożdżakowej lub pasożytniczej jak roztocza.  Czasami weterynarz zleca dodatkowe badania jak RTG – w celu  lepszej wizualizacji błony bębenkowej. testy alergiczne czy biopsję – w celu wykluczenia choroby nowotworowej. Leczenie infekcja i zapalenia ucha Podstawą leczenia jest diagnoza przyczyny choroby.  Ważnym aspektem będzie też walka z bólem. Przed rozpoczęciem farmakoterapii, specjalista oczyści ucho (usunie również rosnącą sierść)  Ten zabieg przeprowadzi w znieczuleniu. Podawane leki bezpośrednio do kanału słuchowego będą stanowić kombinację antybiotyku, sterydów i leków przeciwgrzybicznych.  Jeśli przyczyną stanu zapalnego jest ciężka infekcja bakteryjna, to leczenie opiera się na miejscowym podawaniu leków przecwbakterychnych oraz kortykosteroidów. Dzięki czemu dojdzie do zmniejszenia wydzieliny z gruczołów, bólu i obrzęku.  Leczenie kontynuuje się do całkowitego ustąpienia objawów. Zazwyczaj od 2 do 4 tygodni jednak zdarzają się przypadki wielomiesięcznych kuracji. Profilaktyka zapobiegania chorobom ucha Najlepszą profilaktyką w celu zapobiegania infekcji i zapaleniu  ucha jest odpowiednia pielęgnacja uszu psa, o której możesz przeczytać tutaj:

Scroll to Top