Ze względu na styl życia naszych czworonożnych pupili – wąchanie, lizanie, jedzenie wszystkiego co napotkają na swojej drodze, zarażenie się chorobą pasożytniczą jest bardzo częstym zjawiskiem.
Najczęściej dochodzi do niego poprzez:
- Picie skażonego mleka matki
- Jedzenie, lizanie lub wąchanie skażonej gleby
- Kontakt z zarażonym innym zwierzęciem
- Kontakt z kałem lub wymiocinami innego zwierzęcia
U psów nie leczonych, posiadających robaki może dochodzić do wielu poważnych chorób.
Najczęstsze pasożyty występujące w przewodzie pokarmowym u psów:
- Robaki obłe, tak zwane glisty – najczęściej występujące pasożyty u psów. Osiągają długość od 7 do 12 centymetrów. Mogą być przenoszone z mlekiem matki lub przez kontakt z kałem zarażonego zwierzęcia.
- Tasiemce – do zarażenia tasiemcem u psów dochodzi najczęściej kiedy ten połknie nosiciela jaj tasiemca na przykład ptaka.
- Tęgoryjce – bytują w jelicie cienkim i są najmniejsze ze wszystkich robaków jakimi może zarazić się pies. Żywią się krwią i mogą powodować anemię zagrażającą zwłaszcza życiu szczeniąt. Są wydalane z kałem.
- Włosogłówki – żerują w jelicie grubym i okrężnicy, mogą powodować poważne uszkodzenia tych narządów. Osiągają od 45 mm do 75 mm długości.
- Dirofilarioza sercowa – choroba przenoszona przez komary, rzadko występująca w Polsce. Atakuje układ krążenia i nieleczona może skończyć się śmiercią.
- Grzybica – choroba skóry wywołana przez grzyby, powodująca rany w warstwie naskórka. Powoduje bolesne dolegliwości, jednak zastosowanie odpowiednich leków skutkuje pełnym wyleczeniem.
Objawy zakażenia psów, robakami.
Ważne aby rozpoznać pierwsze objawy zakażenia pasożytniczego zanim dojdzie do poważnych powikłań zdrowotnych. Najczęściej występujące objawy to:
- Utrata masy ciała mimo dużego apetytu
- Wzdęty brzuch
- Letarg
- wymioty
- wypadanie sierści
- stan zapalny skóry
- biegunka
- widoczna obecność glist w wydalonym stolcu
Leczenie robaczycy u psów.
Zakażenie robakami u psów jest uleczalne pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryte zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych. Weterynarz przepisuje odpowiednie leki odrobaczające wraz z dokładnym planem podawania w zależności od wagi psa.
- Lek na glisty powoduje oderwanie ich od ścian jelita i wydalenie z kałem.
- Leki przepisywane z powodu tasiemców niszczą je w układzie pokarmowym.
- Kuracja przeciwko tęgoryjcom musi być podzielona na 2 dawki ze względu na to, że lek zabija tylko dorosłe osobniki. Druga dawka leku powinna być podana w odstępie około 4 tygodni.
- Grzybica u psów jest leczona maściami, szamponami jak i lekami podawanymi doustnie.
- Leczenie dirofilariozy sercowej jest złożone. Opiera się o antybiotykoterapię, dietę, leki moczopędne i nasercowe.
Odrobaczanie szczeniąt i nowo nabytych psów.
- Szczenięta – pierwsze leki należy podać w wieku 3 tygodni a następnie zgodnie z zaleceniem weterynarza.
- Psy dorosłe – jeśli nasz pupil otrzymał leki odrobaczające jako szczenię, można stosować comiesięczne leki zapobiegawcze. W zależności od stylu życia psa, zalecana jest kontrola kału na obecność pasożytów około 2 razy w roku.
- Nowe psy w rodzinie – psy adoptowane z schroniska, bez względu na wiek i historię należy odrobaczyć natychmiast po nabyciu.