Woda dla psa

Jak dużo wody musi pić pies?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Podobnie jak ludzie, psy mogą się odwodnić kiedy nie dostarczą do organizmu odpowiedniej ilości płynów lub  ich bilans jest ujemny   poprzez  występujące wymioty i biegunkę.

Woda jest głównym składnikiem żywych komórek w ciele a więc niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego pupila.

Zwiększone ryzyko odwodnienia występuje u psów które:

  • Cierpią z powodu niewydolności nerek
  • Występują u nich zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca
  • Chorują na niektóre nowotwory

Dlatego tak ważne jest aby pies miał przez cały czas dostęp do miski z wodą.

Ile wody dziennie powinien wypijać pies?

Ogólnie przyjmuje się,  że nasi czworonożni przyjaciele dziennie powinny spożywać około 25 ml wody na kilogram masy ciała. Jednak nie powinniśmy odmierzać psu konkretnych porcji (jedynie w przypadku zalecenia tego przez weterynarza). Jak wspominaliśmy wyżej najważniejszym zadaniem opiekuna, będzie zapewnienie dostępu przez cały dzień do świeżej wody.

O ilości spożywanej wody decyduje także dieta jaką posiada pies. Pupile spożywające tylko suchą karmę będą potrzebowały wypić dziennie dużo więcej płynów niż te, których dieta opiera się o  mokrą, składającą się z 70% wody  karmę.

Należy pamiętać, że zbyt duża lub zbyt mała ilość spożywanej wody może być objawem wielu chorób.

Czy woda z kranu będzie odpowiednia dla psa?

Woda nalewana bezpośrednio z kranu będąca bezpieczna dla ludzi, może być także spożywana przez psy. Jeśli jednak wiemy, że doszło do zanieczyszczenia wody miejskiej o czym poinformował nas sanepid, należy unikać nalewania  jej także  psom, gdyż najpewniej doprowadzi to do poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego u naszych  pupili.

Woda dla psa 3

Cechy odwodnienia u psa

Główne oznaki odwodnienia u psa to:

  • Blade i suche dziąsła
  • Zapadnięte gałki oczne
  • Suchy nos  i język

Dodatkowo warto uszczypnąć i podnieść skórę psa, następnie obserwować czy od razu wróci na swoje miejsce. Jeśli skóra powoli opada to mamy kolejny objaw odwodnienia.

Co jeśli pies pije zbyt dużo wody?

Nie nadążasz nalewać pupilowi wody do miski, gdyż ma tak wielkie pragnienie? Dodatkowo obserwujesz nadmierne oddawanie moczu? To może być jeden z symptomów choroby nerek i warto to przedyskutować ze swoim weterynarzem.

Regularne dbanie o miskę z wodą

Przynajmniej raz dziennie miski psa powinny być bardzo dokładnie umyte wodą z mydłem. Resztki jedzenia lub osad z wody to świetne miejsce do rozwoju bakterii. Oprócz chorób do jakich może doprowadzić brak czystości tych akcesoriów, pamiętajmy, że psy mają świetny węch a zapach starego rozkładającego się jedzenia lub zanieczyszczonej wody stojącej w misce może skutecznie zniechęcić do korzystania z niej.

Woda dla psa 2