Niejadalne przedmioty 1

Co zrobić gdy pies zjadł coś niejadalnego?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy często połykają rzeczy których nie powinny, zwłaszcza ciekawskie szczenięta ale też dorosłe psy, które mają dużą potrzebę żucia, jak labradory czy pitbulle. 

Chociaż większość przedmiotów jest wystarczająco mała i bez większych problemów może przejść przez układ pokarmowy nie wyrządzając psu krzywdy, to zdarzają się przedmioty które potrafią utknąć w gardle, przełyku, żołądku czy jelitach.

Jeśli nie jesteś pewny czy Twój pies coś połknął, obserwuj jego zachowanie, jeśli pojawią się objawy niedrożności przewodu pokarmowego udaj się do weterynarza.

Każde zadławienie, które utrudnia psu oddychanie, wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.

Co zrobić jeśli wiemy, że pies właśnie połknął jakiś przedmiot?

 1. Jeśli widzisz, że Twój pies połknął trujące rzeczy jak np. leki, zabierz go do weterynarza, odpowiednio szybka reakcja pozwoli na zastosowanie środków wymiotnych i usunięcie części, nie wchłoniętych jeszcze leków.
 2. Nie próbuj sam wywoływać wymiotów, może to spowodować zachłyśnięcie się psa lub poparzenie przewodu pokarmowego w przypadku połknięcia chemikaliów.
 3. Jeśli widzisz, że pies ma problemy z nabraniem powietrza – krztusi się, sprawdź czy w pysku nie znajdują się ciała obce, następnie:
  • Jeśli w gardle widzisz zablokowaną kość, nie próbuj jej wyciągnąć samodzielnie, musi zrobić to weterynarz po wcześniejszym z seedowaniu psa.Jeśli w pysku widzisz wystający kawałek jakiegoś materiału, nie ciągnij mocno gdy czujesz opór – może to spowodować uszkodzenie ściany przełyku.
  • Ostre przedmioty, wyciągnięte gwałtownie mogą spowodować podrażnienie a w konsekwencji krwotok.
  • Jeśli pies się krztusi i ma coraz większe problemy z oddychaniem, zastosuj popularny u ludzi manewr Heimlicha 
 4. Zestresowany sytuacją pies, może ugryźć nawet swojego właściciela, więc wkładanie ręki do pyska obarczone jest dużym ryzykiem.
 5. Ręcznie należy usunąć tylko taki przedmiot z pyska, który wychodzi bez oporów a jego ruchy nie ranią psa. W innym wypadku natychmiast udaj się do specjalisty.
Niejadalne przedmioty 2

Manewr Heimlicha u psów, jak wykonać?

Małe psy

Obejmij psa w okolicy brzucha, pod mostkiem  i dynamicznie pchnij do wewnątrz i górę. Możesz to zrobić jedną ręką podczas gdy druga podtrzymuje grzbiet.

Duże psy

Jeśli pies stoi na łapach obejmij go  w okolicach brzucha, pod mostkiem i pchnij do środku i w stronę głowy.

Gdy pies znajduje się w pozycji leżącej, wykonaj ten sam manewr jedną ręką a drugą przytrzymaj grzbiet.

Manewr Heimlicha ma na celu zwiększyć ciśnienie w przewodzie pokarmowym i tym samym spowodowanie wypchnięcie ciała obcego. Dlatego należy wykonać kilka prób a po każdej sprawdzać pysk psa czy nie doszło do wydalenia połkniętego przedmiotu.

Najczęściej połykane przez psy przedmioty to:

 • Baterie
 • Kości
 • Pomadki
 • Chusteczki
 • Woreczki foliowe
 • Papierosy
 • Tampony 
 • Ołówki
 • Skarpetki
 • Zabawki – piszczałki
 • Piłeczki pingpongowe

Mogą one spowodować zadławienie lub niedrożność jelit a także w niektórych przypadkach perforacje.

Niejadalne przedmioty 3

Jakie czynności wykona weterynarz na wizycie?

Ze względu na duże możliwości diagnostyczne, lekarz weterynarii może wykonać badanie rtg, usg lub endoskopowe w celu dokładnego określenia umiejscowienia przedmiotu a następnie podjąc decyzje o sposobie jego usunięcia jak operacja chirurgiczna czy usunięcie przy pomocy endoskopu. W wielu przypadkach, zaleceniem będzie obserwacja psa i oczekiwanie aż samodzielnie wydali przedmiot.

Nigdy nie zostawiaj psu do zabawy małych przedmiotów oraz chowaj przed jego zasięgiem swoje rzeczy, które mógłby z łatwością połknąć. Pamiętaj, że dawanie psu kości szczególnie drobiowych, wiąże się z wysokim ryzykiem perforacji którejś części przewodu pokarmowego.