Chart Afgański – opis i historia rasy

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy tej rasy cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem, jednak mogą być podatne na pewne schorzenia:

  • Alergia – Objawia się tak samo jak u ludzi –  między innymi wysypką, swędzeniem czy wypadaniem sierści. Kluczowym zadaniem jest znalezienie przyczyny i szybkie jej wyeliminowanie.
  • Rak – Nowotwór złośliwy może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od narządu jaki obejmuje. Krwawienie, osłabienie, problemy z wypróżnianiem, narośla skórne to tylko niektóre objawy wymagające pilnej diagnostyki.
  • Zaćma – główna przyczyna utraty wzroku u psów, objawia się zmętnieniem soczewki. Może zostać usunięta przez zabieg chirurgiczny. 
  • Niedoczynność tarczycy – objawia się osłabieniem, pogorszeniem stanu skóry, wypadaniem sierści czy częstym łapaniem infekcji bakteryjnej. Leczona za pomocą farmakoterapii.

Karmienie charta afgańskiego

Pies średnio powinien zjadać od 2 do 2.5 szklanki suchej karmy, rozłożonej na 2 porcje – rano i wieczorem.

W przypadku nadwagi, chorób przewlekłych czy zmniejszonej aktywności fizycznej, dawkowanie karmy powinno być indywidualne, biorąc pod uwagę zdrowie i styl życia psa.

Chart afgański – pielęgnacja

Dobrze zadbana sierść tego psa wygląda spektakularnie, przypominając ludzkie włosy.  Za wyjątkiem nosa i grzbietu całe ciało czworonoga pokrywa długa sierść. 

Częste kąpiele i czesanie są obowiązkowe aby nie doszło do plątania się zjawiskowej sierści. 

Ze względu na długie, wiszące uszy, infekcja tych partii ciała jest bardzo popularna. Należy regularnie je kontrolować i czyścić zwilżonym wacikiem. 

Zęby należy szczotkować 2 – 3 razy dziennie aby uniknąć rozwoju kamienia nazębnego a  w konsekwencji próchnicy. 

Jeśli pies nie ściera pazurów w naturalny sposób, należy je regularnie obcinać przynajmniej raz w miesiącu.

Chart afgański dla kogo będzie odpowiedni

Niezależny charakter i duże rozmiary sprawiają, że pies nadaje się jako towarzysz dla dorosłych osób.  Krzyki dzieci, mogą przestraszyć afgańczyka i sprawić, że będzie chciał ich unikać. 

Psy tej rasy tolerują inne zwierzęta domowe, najlepiej czują się  w towarzystwie innych chartów afgańskich. Ze względu na swój instynkt łowiecki, często bierze udział w gonitwie za kotem czy innym uciekającym zwierzęciem.